Remont Sali Kongresowej trwa już 8 lat. Budowa PKiN trwała 5

i

Autor: fot. Paweł Jagiełło Remont Sali Kongresowej trwa już 8 lat. Budowa PKiN trwała 5

Są pieniądze na remont Sali Kongresowej! Przetarg dopiero w przyszłym roku

2021-12-17 19:40

Remont w Sali Kongresowej ma szansę się skończyć! Radni przeznaczyli dodatkowe 100 mln złotych na remont, który już w tej chwili trwa dłużej niż trwała budowa całego Pałacu Kultury i Nauki. W trakcie wykonania prac jeden z wykonawców zbankrutował, a miasto przeznaczyło na remont zbyt małą kwotę, co okazało się w trakcie rozpisywania przetargów.

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 17.12.2021

8 lat ciszy i zamkniętych drzwi Sali Kongresowej

Prace w Sali Kongresowej zaczęły się w 2014 roku. Dwa lata później zbankrutował wykonawca. Problemy finansowe, długa procedura uzyskania pozwolenia na prowadzenie prac, pozwolenia konserwatorskie i upadek pierwszego wykonawcy - problemów z remontem Sali Kongresowej było dużo. Teraz pojawiło się światełko w tunelu wskazujące na to, że ten trwający w nieskończoność remont ma szansę się skończyć w 2024 roku. Warszawscy radni przeznaczyli dodatkowe 100 milionów złotych na ten cel.

- 270 milionów powinno starczyć na skończenie tej inwestycji. Wcześniej była to kwota 180 mln, która dziś nie starcza - mówi wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz.

Modernizacja Sali Kongresowej trwa dłużej niż budowa całego pałacu. Budzi to kontrowersje i podejrzenia. Aktywiści wyliczają, że miasto co roku może na tym tracić miliony złotych. - Mamy do czynienia z ogromną niegospodarnością publicznych pieniędzy. Ktoś za to powinien odpowiedzieć - tak komentował sytuację aktywista Jan Śpiewak. Prezes Pałacu Kultury i Nauki Rafał Krzemień, zapytany o ten remont dwa lata temu odpierał te zarzuty. - Sala Kongresowa nie jest obiektem dochodowym. Nigdy nie była. To jest obiekt kulturalny tak naprawdę. Nie mówmy o pieniądzach. Ja bym powiedział, że jedyną stratą, którą Warszawa w związku z tym ponosi to fakt, że nie ma w tej chwili tego obiektu - mówił prezes PKiN. - Ta sytuacja jest absurdalna. Rodzi się pytanie czy tutaj nie powinny podjąć czynność organy śledcze - mówił o remoncie Sali Kongresowej wiceminister sprawiedliwości, były warszawski radny z PiS Sebastian Kaleta. Jeśli nie będzie kolejnych niespodzianek - Sala Kongresowa ma być otwarta w 2024 roku.​

Czytaj także: Zdalne nauczanie? Nie na UKSW! Studenci protestują

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Nagrody Darwina, czyli najabsurdalniejsze śmierci w historii. Czy to się mogło wydarzyć?

Pytanie 1 z 15
34-latek z USA chciał naprawić swoje auto w czasie... jazdy po autostradzie. Gdy usłyszał w swojej ciężarówce stukanie od dołu, poprosił kolegą o potrzymanie kierownicy a sam zanurkował pod pojazd
Źródło: Są pieniądze na remont Sali Kongresowej! Przetarg dopiero w przyszłym roku