Rząd planuje kolejną regionalizację obostrzeń. Czy zamkną Mazowsze?

2021-03-08 15:12

Mazowsze przekroczyło już wskaźniki, przy których rząd ogłosił lockdown na Warmii i Pomorzu. "Warto ograniczyć funkcjonowanie szkół i galerii handlowych" - uważa dr Paweł Grzesiowski. Z prognoz Ministerstwa Zdrowia wynika, że szczyt zakażeń przypadnie na pierwsze dni kwietnia. Naukowcy spodziewają się nawet 20 tys. zakażeń dziennie.

Wysoki stan wody w Wiśle

Lockdown na Mazowszu nieunikniony?

Decyzja w sprawie lockdownu na Mazowszu może zapaść w najbliższy piątek. Ewentualne restrykcje miałyby wyglądać tak, jak podczas drugiej jesiennej fali epidemii. Chyba, że obecne ograniczenia będą powszechnie przestrzegane i uchronią Mazowsze przed zamknięciem. Mazowsze przekroczyło już wskaźniki, przy których rząd ogłosił lockdown na Warmii oraz Pomorzu. Kolejny etap wprowadzenia regionalnych restrykcji może objąć co najmniej 5,5 miliona Polaków mieszkających na Mazowszu. Eksperci nie mają wątpliwości, że lockdown w regionie jest niezbędny.

- Uważam, że już tydzień temu Warmia i Mazury, Dolny Śląsk, Mazowsze i Pomorze przekroczyły dopuszczalne wskaźniki zakażeń. Były to wyraźne sygnały, że w niektórych powiatach w tych regionach powinny być wdrażane nowe obostrzenia. Czyli zamykane szkoły, galerie handlowe oraz ograniczana innego rodzaju mobilność. Wystarczy zrobić to na 2-3 tygodnie, aby efekty były zauważalne - mówi wirusolog dr Paweł Grzesiowski.

Decyzja ws. lockdownu zapadnie 12 marca?

Rząd co tydzień ogłasza kolejne decyzje w sprawie regionalnych obostrzeń. - W piątek będzie komunikacja tego, jak będą wyglądać dalsze ograniczenia w kraju - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. To znaczy, że już pod koniec tego tygodnia może być wiadomo, jakie decyzje zapadną w sprawie Mazowsza.

Władze Warszawy wraz z wojewodą mazowieckim czekają na jasne komunikaty rządu w sprawie dalszych działań mających na celu ograniczenie epidemii. Ratusz liczy, że ewentualne decyzje w sprawie zamknięcia Warszawy będą ogłoszone z wyprzedzeniem. Ponieważ m.in. z powodu decyzji, które zapadają z dnia na dzień, kina w stolicy nie zdążyły przygotować się do otwarcia, a lodowiska w Warszawie nie mogły się w lutym otworzyć. - Na uruchomienie tego typu obiektów potrzebujemy co najmniej kilkanaście dni - mówi Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Czytaj także: Dzień Kobiet 2021: kolejki w Warszawie po kwiaty 8 marca większe niż zwykle! Jaki jest powód?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy dostałeś kiedyś mandat za przekroczenie prędkości?
Źródło: Mazowsze przekroczyło wskaźnik zachorowań: Czy Warszawa zostanie zamknięta?