Kosmos

i

Autor: Pixaby

muzyczne wiadomości

Rock i reggae na księżycu! Szczegóły najnowszej misji kosmicznej prywatnej firmy zaskakują!

2024-05-10 9:52

W ostatnim czasie ludzkość na nowo postanowiła zająć się kosmosem, zarówno jego odkrywaniem, jak i podbojem. NASA prowadzi własne misje, których głównym celem jest wysłanie po latach człowieka na księżyc, własne projekty natomiast prowadzą firmy prywatne Wysłanemu przez pewne amerykańskie przedsiębiorstwo lądownikowi już udało się stanąć na "srebrnym globie", a jego zawartość pełna jest muzyki!

SpaceX to przedsiębiorstwo, na czele którego stoi Elon Musk. Zajmuje się ono produkowaniem silników rakietowych i pojazdów kosmicznych oraz dostarczaniem łączności sanitarnej. W ramach swojej działalności firma obrała sobie za cel także podbój kosmosu - w listopadzie 2023 roku wysłała ona w przestrzeń międzyplanetarną rakietę Starship, teraz do swojej listy osiągnięć może dodać kolejne ciekawe osiągnięcie!

Klub 27 - klątwa, która wisi nad młodymi i sławnymi? /Eska ROCK

"Odyseusz" dotarł na księżyc!

To właśnie z pomocą SpaceX, a konkretnie należących do firmy rakiet Falcon 9, w piątek 16 lutego w kosmos wysłany został lądownik "Odyseusz", za stworzenie którego odpowiada prywatna firma Intuitive Machines z Houston. Udało mu się wylądować na terenie "srebrnego globu" w czwartek 22 lutego, co jest momentem szczególnym, gdyż oznacza to równocześnie, że po raz pierwszy od ponad 50 lat udało się misji amerykańskiej dotrzeć na ziemską satelitę!

"Odyseusz" zaopatrzony został w specjalną kapsułę, w której umieszczone zostały zdigitalizowane liczne dzieła z różnych dziedzin sztuki: literatury, fotografii, filmu, malarstwa, rzeźby oraz oczywiście muzyki! Obrano pewien klucz, zgodnie z którym większą część zawartości kapsuły stanowi to, co powstało w 1969 roku, czyli w momencie, gdy miała miejsce misja Apollo 11 oraz festiwal Woodstock. Co ciekawe, organizatorzy misji uznali, że pod tym względem szczególne są nagrania, chociażby Jimiego Hendrixa, Santany, Marvina Gaye, The Who, Janis Joplin, Elvisa Presleya, Chucka Berry'ego, Sly & the Family Stone, Boba Marleya, album The Dark Side of the Moon Pink Floyd czy piosenki... producenta Timbalanda.

W przypadku Hendrixa, w kapsule umieszczono nigdy dotąd nie wydane (przynajmniej na Ziemi) wczesne nagrania demo legendarnego gitarzysty! Za cały pomysł odpowiedzialny jest Dallas Santana, który zdradził, że część artystów nieco przeraziła się, gdy zaczęła podejrzewać, że zawartość kapsuły kuratorować ma właśnie Musk. Całe archiwum jest od teraz znane jako Melody Trust i w jego skład weszło około 25 tysięcy kompozycji!

Sprawdź nasz wybór najważniejszych zagranicznych rockowych albumów lat 60.