Uniwersytet Warszawski

i

Autor: Kenneth Lee flickr.com Uniwersytet Warszawski

REKRUTACJA NA STUDIA W WARSZAWIE - uczelnie wyższe prowadzą nabór

2021-06-11 8:36

Od początku czerwca na największych wyższych uczelniach w Warszawie trwa rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie. W ciągu pierwszych dni rekrutacji na studia na Uniwersytecie Warszawskim zapisało się już prawie 6 tys. osób, a na Politechnice Warszawskiej - ponad 1500 osób.

Rekrutacja na studia 2021 - UW

Od 7 czerwca kandydaci na Uniwersytet Warszawski mogą zapisywać się w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów na studia pierwszego stopnia, jednolite magisterskie oraz część studiów drugiego stopnia. Internetowa rejestracja potrwa do 5 lipca. Wyniki rekrutacji mają być ogłoszone 19 lipca - przekazała uczelnia na swojej stronie internetowej. Rzecznik prasowy UW dr Anna Modzelewska poinformowała PAP, że do tej pory w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów zarejestrowało się 5 970 osób, które dokonały 10 536 zgłoszeń (stan na 10 czerwca na godz. 16.30). "Te liczby stale rosną" - dodała. Dr Modzelewska przekazała także, że "aktualnie kierunkami najchętniej wybieranymi przez kandydatów są: prawo, psychologia i ekonomia".

Polska wyjdzie z grupy na Euro 2021? My już wiemy! Najlepsi obstawiacze wytypowali dla nas wyniki meczów [WIDEO].

Rekrutacja na studia 2021 - Politechnika Warszawska

Dużym zainteresowaniem kandydatów na studia w Warszawie cieszą się także kierunki na Politechnice Warszawskiej. Rzecznik prasowy PW Izabela Koptoń-Ryniec powiedziała PAP, że na rok akademicki 2021/2022 uczelnia przygotowała 5 835 miejsc. Nie uruchomiono jednak żadnego nowego kierunku. Zmieniły się tylko zasady organizacji studiów na kierunku architektura, które będą prowadzone od jesieni jako studia jednolite, bez podziału na studia I i II stopnia.

Rzecznik Politechniki przekazała, że najpopularniejszymi kierunkami na uczelni pozostają te informatyczne lub powiązane z sektorem IT, prowadzone na Wydziałach: Elektroniki i Technik Informacyjnych, Matematyki i Nauk Informacyjnych, Elektrycznym. "Łącznie uczelnia oferuje w nadchodzącym roku ponad 60 kierunków studiów, w tym 12 kierunków prowadzonych w języku angielskim. Zdecydowania większość z nich to kierunki o profilu ogólnoakademickim, choć w naszej ofercie znajdują się także trzy kierunki o profilu praktycznym (Ekonomia, Geoinformatyka, Technologia Chemiczna)" - podkreśliła Koptoń-Ryniec.

Rzeczniczka PW powiedziała, że od wtorku na studia w Warszawie zarejestrowało się do tej pory 1523 kandydatów (stan na 10 czerwca), co stanowi ok. 25 proc. liczby oferowanych miejsc. Dodała, że zakończyła się natomiast rejestracja na kierunek architektura, na który łącznie zapisało się 560 osób.

Według Koptoń-Ryniec, "Politechnika Warszawska jako uczelnia badawcza, żywo reaguje na zmiany w otaczającym świecie, oferując kierunki odpowiadające najważniejszym trendom rozwojowym w gospodarce, kształcąc studentów w zakresie takich zagadnień jak np.: cyberbezpieczeństwo, Internet rzeczy, analiza danych czy też elektromobilność".

Na studia na PW można rejestrować się od 8 czerwca. Dotyczy to kierunków prowadzonych w Warszawie i w Płocku, z wyłączeniem kierunków na Wydziale Architektury. Zapisy na te studia były prowadzone w maju. Baza będzie dostępna dla kandydatów do 6 lipca, a w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku - do 14 lipca.

Szczegóły dotyczące rekrutacji na studia na Politechnice Warszawskiej można znaleźć na Portalu Kandydata PW: https://www.portalkandydata.pw.edu.pl/. Uczelnia uruchomiła także dla kandydatów Pogotowie Rekrutacyjne, które podczas wirtualnych spotkań odpowiada na pytania związanie z procesem naboru na studia: https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Pogotowie-Rekrutacyjne-dla-kandydatow-na-studia.

Rekrutacja na studia 2021 - UKSW, SGH, AWF, SGGW

Rekrutację na studia rozpoczęły się także na innych uniwersytetach publicznych w Warszawie. Na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego kandydaci mogą rejestrować się do 9 lipca. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie uruchomiła rejestrację na studia 8 czerwca, a Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie - od maja.

Kandydaci mogą zapisywać się także na studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uczelnia informuje na swojej stronie internetowej, że od nowego roku akademickiego uruchamia dwa nowe kierunki: technologię biomedyczną oraz ogrodnictwo miejskie i arborystykę.

Uczelnie wyższe - jak odbywa się rejestracja?

Rejestracja na uczelnie wyższe w Polsce odbywa się elektronicznie. Kandydaci, aby zapisać się na wybrany kierunek, muszą założyć konto w systemie rejestracji, a potem wprowadzić podstawowe dane, wybrać kierunek studiów i dokonać opłaty rekrutacyjnej. Proces rekrutacji jest realizowany zwykle na podstawie konkursu. Dla kandydatów na studia I stopnia lub jednolitych magisterskich punkty kwalifikacyjne są obliczane na podstawie wyników egzaminów maturalnych, według zasad poszczególnych uczelni. Do przyjęcia na studia II stopnia potrzebny jest dyplom ukończenia studiów licencjackich. Rekrutacja na niektóre kierunki studiów obejmuje obowiązkowe rozmowy kwalifikacyjne. Z kolei m.in. na kierunki medyczne, sportowe potrzebne jest zaświadczenie lekarza medycyny pracy o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki.

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: REKRUTACJA NA STUDIA W WARSZAWIE - uczelnie wyższe prowadzą nabór