Psy i koty w Święta: nie dawajcie im tych rzeczy do jedzenia!

i

Autor: Pexels

Psy i koty w Święta: nie dawajcie im tych rzeczy do jedzenia!

2022-12-20 11:01

Życzenia, spotkania, prezenty i oczywiście jedzonko – z połączenia tych czterech składników i odrobiny magii powstaje świąteczny nastrój. Udziela się nam czasem tak mocno, że pozwalamy naszym pupilom skosztować smakołyków z kolacji wigilijnej. Jednak ich proszące oczy i apetyt nie mogą wygrać z naszym rozsądkiem. Niektóre składniki i potrawy mogą być dla nich bardzo niebezpieczne.

Tak, wiemy, znamy to doskonale: spokojnie sobie rozmawiamy z rodziną, przegryzając coś dobrego i nagle bęc, na kolanach ląduje łeb i brązowe proszące oczy, które potrafią skruszyć lód każdego serca: „daj mi coś”. Albo ciągnięcie za nogawkę. Albo wskakiwanie na stół pod naszą nieuwagę. Albo próby porywania czegokolwiek ze stołu, co choć lekko wystaje. W końcu skoro przewodnicy stada mają tyle pachnących smakowitości, to mogliby się podzielić. Mogliby, ale zdecydowanie nie powinni. Dla ich dobra powinniśmy na czas Świąt zachować maksimum asertywności. Nie trzeba rezygnować z tych produktów, wystarczy uważać, by nie zjadły ich zwierzaki.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?

Tłuste sosy

Wylizywanie patelni z tłuszczu, podchody pod sos z mięsa, znamy to dobrze. Zapachy i konsystencja przypomina zwierzętom ulubione mokre jedzonko. Jednak w tym wypadku musimy myśleć za nasze psy i koty. Tłuste sosy oraz tłuszcze, na których smażymy, są dla nich szalenie niezdrowe. Potrafią nawet doprowadzić do zapalenia trzustki. W najgorszych wypadkach możliwe jest nawet uszkodzenie nerek.

Cebula i jej krewniacy

Cebula, czosnek, szalotka, szczypiorek – one także, ze względu na intensywny zapach, mogą przyciągać uwagę zwierząt domowych, jednak stanowczo nie wolno im ich podawać. Szczególnie niebezpieczne jest to dla kotów. Zawarte w tych roślinach dwusiarczki mogą wywołać anemię u zwierzaka, a nawet doprowadzić do śmierci.

Pieczywo

Zdecydowanie potrawy oparte o drożdże należy trzymać poza zasięgiem domowych zwierząt. Fermentacja drożdży w organizmach zwierząt może doprowadzić do powstania etanolu, a ten wywoła kwasicę metaboliczną. Wpływa ona na układ nerwowy i może wywołać następujące objawy: dezorientacja, drżenie, depresja, napady padaczkowe, a nawet śpiączka. Oprócz pieczywa zabezpiecz także piwo.

Czekolada

Nigdy dość podkreślania: żadnych słodyczy, a już szczególnie czekolady dla zwierząt. Ich organizmy nie są przyzwyczajone do trawienia takich ilości cukru, a czekolada zawiera toksyczne dla nich metyloksantyny. Ich nagromadzenie powoduje u zwierząt zatrucie, niebezpiecznie wzmożoną akcję serca, wymioty, biegunkę, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Tłuszcz zawarty w czekoladzie jest także dla zwierząt szkodliwy.

Winogrona i inne owoce z małymi pestkami

Zdecydowanie odradzamy, nawet jeśli zwierzak jest silnie zainteresowany, bo takie fajne, okrągłe i się toczy. Nie, nie wolno. W pestkach winogron znajduje się kwas winowy, który może doprowadzić do silnych dolegliwości nerek psa lub kota, które będą wymagały natychmiastowej interwencji weterynarza.