Dlaczego koty ugniatają? To sposób komunikacji

i

Autor: Pexels

Dlaczego koty ugniatają? To ich niezwykle ważny sposób komunikacji

2024-02-16 8:58

To bardzo charakterystyczne zachowanie dla kotów. Potrafia być bardzo rozczulające, ale na niedokładnie osłoniętych kolanach potrafi także zaboleć. W krajach anglojęzycznych często nazywa się je ugniataniem ciasteczek. Nam kojarzy się z przygotowywaniem legowiska. Do czego służy?

W naturze niewiele rzeczy dzieje się bez przyczyny. Zachowanie nawet pozornie nie mające specjalnego znaczenia u zwierząt często okazuje się albo istotne dla codziennego funkcjonowania, albo jest śladem nawyków z wczesnego dzieciństwa. Tak właśnie jest w przypadku ugniatania, które swoje źródło ma we wczesnej fazie rozwoju kociaków.

Dlaczego kot przymila się do podstawki na kubek

Koty zaczynają ugniatać już jako malutkie kociaki, gdy są jeszcze karmione przez matkę. Ten nawyk związany jest także z odruchem ssania matczynych sutków i pomaga stymulować wydzielanie większej ilości mleka. Dzieje się to dzięki wzmożonemu wydzielaniu oksytocyny. To hormon, który występuje także u ludzi. Przez niektórych nazywana bywa "hormonem miłości" i wywołuje takie uczucia jak uległość, ufność czy protekcjonizm.

Jednocześnie ugniatanie pozwala na wymianę feromonów między matką, a kociakiem, co dodatkowo wpływa na stopień przywiązania. W miękkich podeszwach swoich łap koty mają gruczoły, które aktywują się właśnie podczas tej czynności. Wydzielają one feromony, które służą jako forma chemicznej komunikacji. Prosty z pozoru nawyk jest w rzeczywistości bardzo ciekawą i złożoną formą budowania i wzmacniania więzi.

ZOBACZ TAKŻE: Po czym poznać, że Twój kot Cię kocha?

U dorosłych kotów ugniatanie to nie tylko kwestia zachowanego nawyku z dzieciństwa. Wydzielanie feromonów może wpływać także na uspokojenie nastrojów wśród dorosłych osobników. W przypadku komunikacji z ludźmi prawdopodobnie jest to swego rodzaju powrót do kociej "strefy komfortu" i komunikowanie człowiekowi, że jesteśmy danemu kotu bliscy i czuje się w naszym towarzystwie bezpiecznie i wygodnie. Nawet jeśli może nas odrobinkę przy tym podziabać pazurkiem, intencje ma jak najlepsze. Warto odpowiedzieć mu na to odrobiną pozytywnej uwagi.

Listen on Spreaker.