Nikt tak się nie ucieszy na twój widok. Psy dosłownie płaczą ze szczęścia na widok ulubionego człowieka

i

Autor: Pexels

wiadomości

Psy dosłownie płaczą ze szczęścia na widok ulubionego człowieka. Czworonożny przyjaciel nigdy nie zawodzi!

2024-03-15 9:11

Najlepszy przyjaciel? Mało powiedziane!

Dla większości właścicieli psów nie będzie to specjalnie wielkie odkrycie, ale zawsze będą mogli stwierdzić, że ich własne wnioski potwierdzają badania naukowe. Opublikowane niedawno na łamach Current Biology wyniki badań nad psami pokazują, że oczy psiaków stają się mokre na widok ulubionego właściciela. Tylko właściwie dlaczego?

Mellina - Błaszczykowski o Bońku: czułem, że ten szacunek nie do końca jest

Dlaczego psy są takie wyjątkowe?

Odpowiedzią jest przystosowanie ewolucyjne. Psy to jeden z wyjątkowo ciekawych przypadków. W trakcie oswajania i de facto dołączania do ludzkiej cywilizacji zwierzęta te się zmieniały, a zmiany te spowodowane były ludzkimi zachowaniami. Przykładem jest to niezawodne błagalne spojrzenie psiaka, gdy prosi o smakołyk, piłkę albo po prostu troszkę uwagi. No koniec, po prostu serce ludzkie jest stopione, rozpływa się jak sorbet w piekarniku, posprzątane.

Za tym spojrzeniem stoi właśnie przystosowanie ewolucyjne. Ludzie w trakcie kontaktu wzrokowego z psem najczęściej reagują instynktem opiekuńczym. Stoi za tym oksytocyna, hormon przywiązania. Jej podwyższenie następuje gdy patrzymy w duże, lekko łzawe oczy szczeniaczków (i dużych psów też). Potwierdziło to badanie, gdy do domu po kilkugodzinnej rozłące wraca ulubiony człowiek danego zwierzaka, wydziela ono więcej łez, a te są kluczem do jego pełnego przywiązania i miłości spojrzenia.

Porównano także percepcję ludzi. Okazało się, że tam gdzie pieski wytwarzają więcej łez, tam ludzie są mocniej z nimi związani. Pokazywano zdjęcia tych samych psów osobom badanym. Te zdjęcia, które pokazywały zwierzaki z bardziej załzawionymi oczami, były oceniane jako milsze.

Może to zatem nie jest tak, że to my udomowiliśmy psy, tylko to one zrozumiały jak nas „złapać” na miłe oczy i de facto zrobiły sobie z nas opiekunów. Troszkę jak koty, choć im bardziej zależy chyba na sługach.

Niezależnie od tego czy kochacie bardziej psy czy koty pamiętajcie, że schroniska w całej Polsce są niedofinansowane i przepełnione. Jeśli będziecie chcieli przygarnąć zwierzaka: nie kupujcie, tylko adoptujcie. Dzięki temu pomożecie tym najbardziej potrzebującym, a warto. Zwierzę wyciąga z człowieka człowieczeństwo.

Sprawdź najlepsze rockowe piosenki o psach!