Atlatl

i

Autor: Zeph77 - Wikipedia

Prehistoryczne kobiety tylko opiekowały się domem? Według nowych odkryć polowały z bronią

2023-09-01 20:18

„Chłopy na wojnę, baby do dzieci”, jak mawiało dawne porzekadło? Nic bardziej mylnego. Wygląda na to, że w dyskusji o rolach przypisywanych płciom w społeczeństwie sformułowania „kiedyś to było” oraz „komu to przeszkadzało” nie będą już tak chętnie stosowane przez środowiska konserwatywne. Ponieważ wcale nie było tak, jak sobie to do tej pory wyobrażano.

Najciekawsze w tej sprawie nie jest jednak to jak ktoś kiedyś i dziś wyobraża sobie role społeczne kobiet i mężczyzn, a to, co zrównało ich pozycję już w czasach przedhistorycznych. Według Michelle Bebber z amerykańskiej uczelni Kent State University była to technologia, a konkretnie wynalazek broni o nazwie atlatl. Był to rodzaj prostego miotacza oszczepów, który pozwalał miotać nimi mocniej i na dalsze odległości. Używały go plemienia całego świata, a zdeklasował go dopiero wynalazek łyku.

Atlatl to odpowiednio obrobiony kawałek drewna z rowkiem idącym wzdłuż oraz malutkim „ząbkiem” na końcu. Ten prosty przyrząd pozwalał miotać oszczepy z odpowiednią siłą także osobom, które nie miały największej siły ramion. Tak więc w czasach prehistorycznych, gdzie naturalną przewagą mężczyzn była tężyzna fizyczna, potrafił wyrównać szanse oraz sprawić, że w danej społeczności po prostu więcej osób mogło polować, albo się bronić .

- Wiele osób ma tendencję do przypisywania kobietom przeszłości roli pasywnej, podczas gdy mężczyźni mieli być łowcami, jednak coraz więcej dowodów przemawia za tym, że tak nie było – komentuje Bebber swoje badania – Archeologia, etnografia i nowoczesne eksperymenty pokazują, że kobiety także polowały zarówno na małe jak i duże zwierzęta.

Eksperyment Bebber został przeprowadzony na ponad 108 osobach, które próbowały miotać oszczepami ręcznie oraz za pomocą atlatlu. Łącznie przeprowadzono 2160 prób, a wyniki pokazały, że ten prosty wynalazek nie tylko zwiększał zasięg atakującej osoby, ale wyrównywał możliwości między osobami o różnej budowie ciała i płci.

„Niektórych pilotów trzeba wynosić z kokpitu” – płk Krystian Zięć, były pilot-instruktor F-16 | Tak trzeba żyć #38 Eska Rock