Pracujesz w IT? Możesz skorzystać z atrakcyjnej ulgi PIT. Wystarczy spełnić warunki

i

Autor: pixabay.com Pracujesz w IT? Możesz skorzystać z atrakcyjnej ulgi podatkowej

ulga podatkowa

Pracujesz w IT? Możesz skorzystać z atrakcyjnej ulgi PIT. Wystarczy spełnić warunki

2024-01-09 11:27

Dla pracowników branży IT przygotowano specjalną ulgę PIT. Mowa o tzw. IP Box. Mogą z niej skorzystać mikroprzedsiębiorcy spełniający odpowiednie warunki. Wyjaśniamy o jakie warunki chodzi. Sprawdź, czy kwalifikujesz się do tej ulgi i jak wiele możesz zyskać.

IP Box. Szczegóły ulgi podatkowej

IP Box to ulga podatkowa, która uprawnia do odprowadzenia preferencyjnej stawki podatku w wysokości 5 proc. Nie jest to osobna forma opodatkowania, jak ryczałt czy podatek liniowy.

Z takiej ulgi mogą skorzystać wyłącznie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Muszą także rozliczać się na zasadach ogólnych według skali lub liniowo. Przy skali podatkowej stosuje się stawkę 12 lub 32 proc., natomiast w przypadku podatku liniowego jest to 19 proc.

IP Box zadziała w obu tych przypadkach i obniży przy tym podatek. Konieczne będzie jednak spełnienie dodatkowych warunków.

Kwalifikowane prawa własności intelektualnej. Co to?

Konieczne będzie m.in. osiąganie dochodu z kwalifikowanych praw własności.

Inaczej zwane także kwalifikowanymi IP, prawa te są dokładnie opisane w ustawie o PIT. Są to m.in.:

  • patenty,
  • prawa ochronne na wzór użytkowy,
  • prawa z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • prawa z rejestracji topografii układu scalonego,
  • prawa ochronne dla patentów na produkty lecznicze lub produkty ochrony roślin

Najczęściej jednak kwalifikowane prawa własności pojawiają się w kontekście programistów. Obejmują one bowiem również autorskie prawa do programów komputerowych.

Działalność badawczo-rozwojowa? Co to?

Kolejnym warunkiem koniecznym do spełnienia w przypadku skorzystania z IP Box jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. W jej zakresie trzeba wytwarzać, ulepszać albo rozwijać produkty - wskazane przez ustawę jako kwalifikowane IP.

Działalność badawczo-rozwojowa jest wykonywana systematycznie. Prowadząc ją, podejmuje się prace rozwojowe lub badania naukowe. W efekcie takiej pracy powiększane są np. zasoby wiedzy dotyczące zastosowania danego produktu.

IP Box? Ile można zyskać na uldze PIT?

Jak widać, ulga IP Box nie może być wykorzystywana przez wszystkich. Do skorzystania z niej niezbędne będzie spełnienie szeregu kryteriów i obowiązków.

Należy złożyć na przykład rozbudowaną dokumentację. Wymagane będzie m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, w których potrzebne jest wyodrębnienie każdego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Co więcej, IP Box jest ulgą, z której można skorzystać jedynie po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym. Nie można tego zrobić na bieżąco poprzez zmniejszenie zaliczek za podatek dochodowy.

Pomimo trudności, zdecydowaną zaletą jest kwota, jaką można uzyskać z tejże ulgi. W przypadku dochodu na poziomie 10 tys. zł miesięcznie, na naszym koncie może zostać o ok. 8700 zł więcej w rocznej skali. Natomiast przy 20 tys. zł miesięcznego dochodu, oszczędzimy rocznie ponad 14 tys. zł.

Ponad 1500 zł zwrotu podatku DLA WSZYSTKICH! Ogromna ulga podatkowa na internet