Praca dla młodych, gdzie w Warszawie?

i

Autor: Pixabay Praca dla młodych, gdzie w Warszawie?

praca

Praca dla młodych w Warszawie. Od jakiego wieku można pracować? Ile można zarobić?

2024-06-24 8:26

Zbliżają się wakacje i wielu nastolatków w Warszawie zastanawia się, czy może sobie legalnie dorobić do kieszonkowego. Część z nich chętnie podjęłaby pracę w wakacje, żeby móc odłożyć większą sumę, na przykład na wyjazd, wymarzone studia czy nowy komputer. Gdzie w Warszawie można szukać ofert pracy dla niepełnoletnich? Czy istnieje agencja pracy dla nieletnich w Warszawie? Przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiecie się nie tylko, od jakiego wieku można pracować i gdzie szukać pracy dla nieletnich w Warszawie, ale i gdzie można pracować w wieku 16 lat, a nawet, ile zarabia pracownik McDonald’s.

Spis treści

 1. Od jakiego wieku można pracować?
 2. Ile można zarobić w Warszawie?
 3. Jak mogą zarabiać nieletni w Warszawie? Pomysły i stawki
 4. Czy nieletni mogą handlować na platformach internetowych, takich jak Vinted czy Allegro?
 5. Gdzie szukać pracy w Warszawie?

Od jakiego wieku można pracować?

Czy nastolatki mogą legalnie pracować? Według prawa jest to jak najbardziej możliwe, choć obwarowane wieloma zastrzeżeniami. Osoby nieletnie mogą zostać pracownikami młodocianymi już w wieku 15 lat, o ile ukończyły szkołę podstawową i mają zaświadczenie od lekarza, że dana praca nie zagraża ich zdrowiu. Choć co do zasady pracownikami mogą zostać nastolatkowie, którzy ukończyli 15 lat, istnieją pewne wyjątki, dzięki którym zarabiać mogą również bardzo młode osoby. Dotyczą one działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub reklamowej, na przykład grania koncertów, występów w reklamach i talent show, nagród za wyniki sportowe. Do czasu ukończenia 13. roku życia nie mogą one jednak podpisywać żadnych umów, ponieważ nie mają zdolności do czynności prawnych. W każdym przypadku konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna oraz zezwolenie od inspektora pracy, a czas pracy nie może przekroczyć sześciu godzin. 15-latkowie mogą wykonywać lekkie prace, z wyjątkiem prac zabronionych młodocianym, czyli takich, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich ogólnie pojęty rozwój. Są to prace związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym (np. przenoszenie dużych ciężarów), wymagające stale wymuszonej i niewygodnej pozycji ciała (np. praca na kolanach), zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu (np. prace w hospicjach, szpitalach psychiatrycznych i zakładach pogrzebowych). Do czasu ukończenia szesnastego roku życia mogą pracować sześć godzin dziennie, później osiem godzin. Nie mogą brać godzin nadliczbowych ani pracować w nocy. W przypadku młodocianych przerwa w pracy powinna trwać minimum 14 godzin, a czas odpoczynku 48 godzin.

Ile można zarobić w Warszawie?

W Warszawie młodzi pracownicy bez doświadczenia mogą liczyć na zarobki w okolicy płacy minimalnej. Obecnie wynosi ona 4242 zł brutto, a od lipca wynosić będzie 4300 złotych brutto. W przypadku umów zleceń najczęściej pojawia się stawka godzinowa, która również jest na ogół minimalna (27,70 złotych brutto, od lipca 28,10 złotych brutto). W miarę nabierania doświadczenia można liczyć na podwyżki. Młodociany kolporter ulotek w Warszawie może po pewnym czasie zarobić nawet 37 złotych za godzinę.

A ile zarabia pracownik McDonald’s? Początkujący może liczyć na około 25 złotych za godzinę.

Jak mogą zarabiać nieletni w Warszawie? Pomysły i stawki

Nieletni mogą zarabiać na najróżniejsze sposoby, ale zawsze muszą przestrzegać obowiązujących przepisów prawa. Oto najlepsze pomysły na legalne zajęcia dla osób niepełnoletnich w Warszawie, wraz ze stawkami.

Praca sezonowa:

 • Praca w rolnictwie, ogrodnictwie, zbieranie owoców i warzyw. Stawki: wyraźnie wyższe od minimalnych, z reguły około 30 złotych za godzinę, czasem nawet 40 złotych za godzinę.
 • Praca w gastronomii, np. jako pomoc kuchenna lub kelner. Stawki: minimalne, ale kelnerzy mogą liczyć na napiwki, z których może uzbierać się niezła suma.
 • Praca w handlu, np. pomoc przy inwentaryzacji, sprzedaż w kioskach czy stoiskach sezonowych. Zarobki: na ogół nie przekraczają 30 złotych za godzinę.

Praca w sieci:

 • Tworzenie treści na platformach społecznościowych, takich jak YouTube, TikTok, Instagram (z uwzględnieniem regulaminów tych platform oraz zgody rodziców). Stawki: do uzgodnienia, w przypadku popularnych profili mogą być bardzo wysokie.
 • Pisanie tekstów pod SEO Stawki: jeśli nieletni zawarł umowę, może liczyć na zarobki w okolicy płacy minimalnej. Większość pracodawców płaci jednak za 1000 napisanych znaków - stawki zaczynają się od 5 złotych, mogą sięgnąć nawet 20 złotych.
 • Udział w badaniach rynkowych, na przykład ankietach online. Stawki: do uzgodnienia, zazwyczaj za jedną ankietę lub wpis na forum można zarobić od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Należy bardzo uważać, bo w tej branży często zdarzają się oszustwa i niewypłacanie należnych wynagrodzeń.

Prace domowe:

 • Pomoc w pracach domowych, takich jak sprzątanie, mycie samochodu, robienie zakupów, czyszczenie okien, pranie. Stawki: minimalne, najczęściej płaci się za wykonanie konkretnego zadania (na przykład 250 złotych za gruntowne sprzątanie mieszkania).
 • Naprawianie sprzętów domowych i komputerów. Stawki: wyższe od minimalnej, cena konkretnej usługi zależy od użytych części (np. wymiana baterii w laptopie może kosztować kilkaset złotych).
 • Opieka nad zwierzętami, wyprowadzanie psów. Stawki: wyższe od minimalnej, za godzinny spacer można zarobić około 30 złotych.

Praktyki i staże:

 • Udział w praktykach zawodowych, organizowanych przez szkoły zawodowe i technika. Stawki: młodociani pracownicy mogą zarobić od 575,60 do 719,50 złotych.
 • Staże wakacyjne, które umożliwiają zdobycie doświadczenia zawodowego. Stawki: stażyści najczęściej nie dostają żadnego wynagrodzenia.

Rękodzieło i wyroby własne:

 • Tworzenie i sprzedaż rękodzieła, np. biżuterii, ozdób, rysunków. Stawki: wycena indywidualna, przykładowo ręcznie wykonane ceramiczne kubki mogą kosztować od 50 do nawet kilkuset złotych.

Działalność artystyczna, kulturalna, sportowa i reklamowa"

 • Udział w reklamach, filmach, serialach, spektaklach teatralnych. Stawki: zróżnicowane. Za udział w reklamie można zarobić od 500 do nawet 3000 złotych. Statysta w filmie czy serialu otrzyma na ogół nieco ponad 100 złotych za dzień pracy.
 • Występy w programach telewizyjnych, konkursach talentów. Stawki: zróżnicowane, zwycięzca popularnego talent show może zarobić nawet 300 tysięcy złotych.
 • Nagrody w zawodach sportowych, stypendia dla młodych sportowców. Stawki: stypendium sportowe miasta Warszawy wynosi od 500 do 2500 złotych.

Czy nieletni mogą handlować na platformach internetowych, takich jak Vinted czy Allegro?

Do czasu ukończenia 13 roku życia dzieci nie mogą zawierać żadnych umów, w tym umowy sprzedaży, ponieważ nie mają zdolności do czynności prawnych. Powyżej tego wieku, a przed ukończeniem 18 lat, zdolność do czynności prawnych jest ograniczona. Oznacza to, że niepełnoletni sprzedawca musi mieć na swój biznes zgodę rodziców. Niektóre z platform sprzedażowych kierują swoję ofertę wyłącznie do osób pełnoletnich. Taką politykę ma obecnie popularny serwis Vinted, który w lutym tego roku ku wielkiemu rozczarowaniu nastolatków zmienił swój regulamin. OLX i Etsy nie są tak kategoryczne i pozwalają nieletnim zakładać konta, tyle że w ich imieniu muszą prowadzić je rodzice, podając swoje dane. Odpowiadają oni za całą aktywność osoby niepełnoletniej w danym serwisie. Najbardziej przyjazne dla młodych ludzi wydaje się Allegro, w którego ofercie znajduje się konto Junior. Osoby powyżej 13 roku życia mogą je za zgodą rodziców założyć na siebie, a po ukończeniu 18 roku życia automatycznie zmienia się w zwykłe konto.

Gdzie szukać pracy w Warszawie?

Gdzie można pracować w wieku 16 lat? Gdzie nieletni mogą szukać pracy w Warszawie, nie marnując czasu? Gdzie najłatwiej znaleźć oferty pracy dla niepełnoletnich? Na pewno nie na popularnych portalach typu pracuj.pl czy OLX, bo tam ofert dla młodych osób raczej się nie spotyka. Świetnym sposobem jest za to skorzystanie z pomocy Ochotniczych Hufców Pracy. Ta pamiętająca czasy PRL instytucja doskonale przystosowała się do dzisiejszych czasów i prowadzi w Warszawie agencję pracy dla nieletnich Warto odwiedzić stronę internetową prowadzonego przez OHP Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży, znajdującego się przy ul. Czerniakowskiej 71, lub wybrać się tam osobiście. W ofertach od OHP można znaleźć kwotę wynagrodzenia, co jest ich ogromną zaletą. Jaką pracę można tam znaleźć? Na stronie OHP pojawiają się na przykład oferty dla wizażystek, manikiurzystek, barberów, kucharzy, sprzątaczy, cukierników, sprzedawców i mechaników. Można również zarobić porządne pieniądze jako kurier albo kolporter ulotek. Dobrym pomysłem na szukanie pracy jest spacer po mieście i wypatrywanie ogłoszeń na szybach restauracji i sklepów. Wielu przedsiębiorców tylko w ten sposób poszukuje pracowników. Można zabrać ze sobą wydrukowane kopie CV i zostawiać je w miejscach, w których chciałoby się pracować. Warto również przeglądać lokalne grupy na Facebooku. Kolejnym świetnym sposobem jest szukanie w internecie ofert największych firm, prowadzących sieci lokali czy sklepów. Niektóre z nich, na przykład McDonald’s i Kaufland, wręcz zachęcają młodych do współpracy. McDonald’s chwali się, że w zeszłym roku zatrudnił aż 2,5 tysiąca niepełnoletnich pracowników.

Źródło: Praca dla młodych w Warszawie. Od jakiego wieku można pracować? Ile można zarobić?