Dom dla nastoletnich matek na Ursynowie

i

Autor: WXCA Dom dla nastoletnich matek na Ursynowie

Powstaje dom dla nastoletnich matek. To pierwsze takie miejsce w Polsce! [ZDJĘCIA]

2021-04-08 18:33

​Już wkrótce na Ursynowie stanie dom dla nastoletnich matek. To będzie pierwsze takie miejsce w Polsce. Z pomocą psychologów i pedagogów mają nauczyć się, jak funkcjonować w dorosłym życiu. Jednak przede wszystkim dostaną schronienie. Bo obecnie w Polsce sytuacja nastoletnich matek jest bardzo trudna. Zobacz wizualizację projektu.

To będzie pierwsze takie miejsce w Polsce. Na warszawskim Ursynowie powstanie dom dla nastoletnich matek oraz ich dzieci. To pomysł fundacji "po Drugie", która na co dzień pracuje z młodzieżą w kryzysie bezdomności.​ W tej chwili nastoletnie matki, które nie mogą zostać w rodzinnym domu, są w bardzo trudnej sytuacji.

- Domy dziecka mają taką możliwość prawną, żeby dziewczyna i dziecko pozostały w placówce. Natomiast jeśli chodzi o placówki resocjalizacyjne to takiego rozwiązania prawnego nie ma. Mam tu na myśli placówki typu Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze, zakłady poprawcze - tłumaczy prezeska fundacji po DRUGIE Agnieszka Sikora i dodaje, że w związku z tym matka i dziecko często są rozdzielane. - Zaczynając od takich bardzo drastycznych działań, gdzie dziewczyna czasem jest wręcz nakłaniana do tego, by oddać swoje dziecko do adopcji. Poprzez takie rozwiązania, że dziewczyna pozostaje w placówce, bo tak zdecydował sąd, bo wymaga wciąż resocjalizacji, a dziecko trafia, np. do rodziny zastępczej. Aż po takie  rozwiązania, gdzie dziewczyna jest zwalniania do domu, co może mieć bardzo różne skutki, bo bardzo często ten dom jest przyczyną, dla której ona trafiła do placówki resocjalizacyjnej - dodaje Sikora.

Jak będzie funkcjonował dom dla nastoletnich matek?

Na Ursynowie młode matki będą pod opieką psychologów, pedagogów i osób, które wskażą jak zadbać o dziecko. Poza tym, będzie to normalny dom. - Te dziewczyny muszą się w tym domu nauczyć samodzielnego życia. Muszą się nauczyć jak gotować dla siebie i dla swoich dzieci, więc jest normalna kuchnia. Muszą wiedzieć jak dbać o higienę, więc jest też pralnia - tłumaczy Jan Kucza-Kuczyński z WXCA, współautor projektu.

Czytaj także: Walka o ośrodek dla bezdomnych i uzależnionych. Pismo trafiło na biurko prezydenta [WIDEO]

W dwukondygnacyjnym jednorodzinnym domu swoje miejsce znajdzie 6 młodych matek z dziećmi oraz ich opiekunowie. Każda nastolatka będzie miała swój prywatny pokój ze wspólną łazienką. Dużą część obiektu stanowią przestrzenie wspólne, kluczowe dla budowania więzi w grupie.

Dom dla nastoletnich matek na Ursynowie

i

Autor: WXCA Dom dla nastoletnich matek na Ursynowie

Cały dom zaprojektowano zgodnie z ideą budynku zrównoważonego, opartego m.in. o odnawialne źródła energii i oszczędną gospodarkę wodą opadową. To pozwoli m.in. na zmniejszenie kosztów użytkowania.

Wody opadowe będą gromadzone w podziemnym zbiorniku, po czym wykorzystane do podlewania ogrodu i zasilania wc. Do budowy domu, tam, gdzie będzie to możliwe, zostaną wykorzystane materiały naturalne o niskim śladzie węglowym lub z recycklingu – jak np. gruz lub drewno z rozbiórki. Pomyślano również o radykalnym zmniejszeniu zużycia wody i jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu użytkowników. W tym celu zainstalowane będą wyselekcjonowane baterie czerpalne, pralki i zmywarki o wysokim współczynniku oszczędności wody.

Czytaj także: Awantura o "Serce Miasta". Sąsiedzi nie chcą bezdomnych na praskim podwórku

Projekt  domu pro publico bono przygotowała pracownia WXCA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budynek zostanie zbudowany do końca roku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Raport z Anteny 08.04

QUIZ. Polskie przysłowie niejedno ma imię. Same klasyki, ale kompletu się nie spodziewaj!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. "Jak Kuba Bogu tak Bóg..."
Źródło: Powstaje dom dla nastoletnich matek. To pierwsze takie miejsce w Polsce! [ZDJĘCIA]