Powódź w Polsce: kwiecień, maj 2021. Miastom w Polsce grozi zalanie? Stan wody podnosi się!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Powódź w Polsce: kwiecień, maj 2021. Miastom w Polsce grozi zalanie? Stan wody podnosi się!

2021-04-19 9:10

Powódź w Polsce: kwiecień, maj 2021. Miastom w Polsce grozi zalanie? Stan wody podnosi się! Poziom wody w rzekach na południu Polski - coraz wyższy. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia dla części województw: świętokrzyskiego i podkarpackiego. Alerty dotyczą m.in. Sanu, Wisłoki i Nidy.

Czy będzie powódź w Polsce w kwietniu i maju 2021? Byłoby to prawdziwe nieszczęście! W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych możliwe są wzrosty stanów wody powyżej stanu ostrzegawczego. Na Kamiennej w Wąchocku przekroczony jest stan alarmowy. Hydrolodzy cały czas monitorują sytuacje na rzekach w całej Polsce. Poziom wody podnosi się również przez ciągle następujące po sobie fale obfitych opadów. Sytuacja jest o tyle trudna, że w najbliższym czasie nie przewiduje się gwałtownej poprawy pogody. Kolejne dni w większości kraju wciąż mają być deszczowe. Ponadto w związku ze wzrostem temperatury występują już pierwsze wiosenne burze. Warto pamiętać, że największa powódź na świecie, uważana za Powódź tysiąclecia miała miejsce w roku 1997. Wtedy to z problemami musiała uporać się południowa i zachodnia Polska. Wylały wówczas między innymi wody dorzeczy rzek: Wisły, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej, Nysy Łużyckiej i Odry. Stan wody na rzekach może być również problemem naszych sąsiadów.

Pierwsza wiosenna burza nad Warszawą

Burze w Polsce 2021 - gdzie będzie padać?

W najbliższych dniach możemy spodziewać się  również pierwszych wiosennych burz. Póki co będą one jednak dość słabe. Jak informuje IMGW: mogą im towarzyszyć opady krupy śnieżnej, gradu, krótkotrwałe ulewne deszcze z opadem.

Sonda
Obawiasz się o swoje zdrowie i sytuację epidemiologiczną w Polsce?
Źródło: Powódź w Polsce: kwiecień, maj 2021. Miastom w Polsce grozi zalanie? Stan wody podnosi się!