Perseidy

i

Autor: pixabay.com Perseidy

Perseidy 2021 WARSZAWA - kiedy noc spadających gwiazd w stolicy?

2021-08-09 13:41

Maksimum roju Perseidów to okazja, by podziwiać wspaniałe widowisko na nocnym niebie. Wiele osób mieszkających w stolicy też chce zobaczyć spadające gwiazdy. Kiedy jest deszcz meteorów i gdzie najlepiej obserwować go w Warszawie? Odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Perseidy to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jest szczególnie ceniony przez wielbicieli i wielbicielki oglądania nieba, gdyż przypada latem, kiedy noce są ciepłe, a pogoda najczęściej stwarza dobre warunki do obserwacji. Perseidy zauważyć można w okresie między 17 lipca a 24 sierpnia, ale najwięcej osób szykuje się zawsze na maksimum roju, kiedy to aktywność jest najwyższa i wynosi około 100 obiektów na godzinę. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy na pewno będą chcieli oglądać to piękne zjawisko astronomiczne. Kiedy jest noc spadających gwiazd? Czy organizowane są wydarzenia na tę okoliczność? Skąd najlepiej obserwować Perseidy? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu.

Strzały na warszawskiej Pradze-Południe. W piwnicy... pizza z papierosami

Perseidy 2021 - kiedy jest maksimum roju?

Kiedy będzie noc deszcz meteorów z roju Perseidów? Maksimum roju przypada na noc z 12 na 13 sierpnia (z czwartku na piątek). Tego dnia, przy dobrej pogodzie i widoczności, będziemy mogli zobaczyć nawet 100 obiektów w ciągu godziny.

Perseidy 2021 - wydarzenia w Warszawie

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy zwykle mieli okazję do wspólnego oglądania deszczu meteorów z roju Perseidów. Centrum Nauki Kopernik każdego roku organizował na swoich błoniach nocny piknik astronomiczny, podczas którego można było oglądać spadające gwiazdy i posłuchać komentarzy ekspertów.

Przeczytaj też: Ekstremalne zjawiska w pogodzie będą się nasilać. "Nieodwracalne zmiany klimatu coraz bliżej"

W tym roku, z uwagi na pandemię koronawirusa, CNK organizuje wydarzenie w formie online. Odbędzie się ono nocą 12 sierpnia.

Będziemy towarzyszyć Wam online, w smartfonach. Zaprosimy ciekawych gości, poopowiadamy o różnych ciałach niebieskich, sprawdzimy, gdzie widać najwiecej gwiazd - piszą organizatorzy.

Do wydarzenia Noc Spadających Gwiazd z Centrum Nauki Kopernik możecie dołączyć tutaj.

Podobne wydarzenie organizuje Karol Wójcicki, twórca kanału Z głową w gwiazdach. Transmisję obserwacji udostępni miedzy innymi na YouTube.

Perseidy 2021 - gdzie oglądać w Warszawie?

W nocy z 12 na 13 sierpnia warto spojrzeć w górę, by podziwiać Perseidy. Mieszkańcy i mieszkanki miast mają utrudnione zadanie, gdyż w obserwacjach przeszkadzają światła. Najlepiej wyjechać poza miasto, lub poszukać miejsca wolnego od ulicznych lamp i świateł budynków. Gdzie znaleźć takie lokacje w Warszawie? Dobre mogą się okazać nadwiślańskie plaże. Najlepiej te oddalone od mostów i zasłonięte drzewami, np. Praska Plaża Miejska lub Plaża Żoliborz. Dobre będą też podwyższenia terenu. Sprawdzą się warszawskie kopce - Kopiec Moczydłowski, Kopa Cwila, Wzgórze Trzech Szczytów i Górka Szczęśliwicka.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Perseidy 2021 WARSZAWA - noc spadających gwiazd w stolicy