Orzeł bielik i bocian czarny poczują się bezpieczniej w okolicach stolicy. Wprowadzono kolejne strefy ochrony gniazda!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Orzeł bielik i bocian czarny poczują się bezpieczniej w okolicach stolicy. Wprowadzono kolejne strefy ochrony gniazd!

2021-08-31 13:45

To dobra wiadomość dla ornitologów i wszystkich miłośników przyrody. Na terenie województwa mazowieckiego wprowadzono kolejne strefy ochrony gniazda! Pod dodatkową ochroną znajdą się miejsca gniazdowań bocianów czarnych i orłów bielików. Zarówno bieliki, jak i bociany czarne są w Polsce objęte ochroną ścisłą.

Nowe strefy ochrony gniazd bielików zostały wyznaczone na terenie Nadleśnictwa Mińsk i Łuków. Stosowne decyzje wydali Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w Warszawie i Lublinie. Przeprowadzone przed wydaniem decyzji lustracje terenowe potwierdziły obecność w gniazdach zarówno dorosłych osobników, jak i piskląt. Oznacza to, że ptaki dobrze czują się w wybranych przez siebie miejscach. - poinformowały na Facebooku lasy państwowe.

Tunel pod Ursynowem gotowy ale wciąż nie oddany. Gigantyczne opóźnienie!

Orzeł bielik i bocian czarny w Polsce - co trzeba wiedzieć?

W swoim poście na Facbooku Lasy Państwowe przedstawił również kilka ciekawostek. Co warto wiedzieć o tych ptakach?

Bielik to największy lęgowy ptak drapieżny w naszym kraju. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 metra, a waga dorosłych samic, które są nieco większe od samców, sięga 6 kilogramów. Gniazdo bielików to okazała konstrukcja posadowiona najczęściej na wytrzymałym starym drzewie, zbudowana z dość grubych kawałków drewna. Jedno gniazdo wykorzystywane jest przez parę ptaków przez wiele lat, a jego masa może dochodzić do 1000 kg. Pokarm bielików stanowią ryby oraz ptaki wodne, nie gardzi również ssakami i padliną. Ptaki osiągają dorosłość w wieku ok. 4-5 lat.

Bocian czarny, zwany hajstrą, to bliski kuzyn znanego wszystkim bociana białego. W odróżnieniu od niego, bocian czarny prowadzi wyjątkowo skryty tryb życia, a swoje gniazda zakłada zazwyczaj w głębi lasu, z dala od siedzib ludzkich. Pokarm bociana czarnego stanowią głównie małe ryby i płazy, które łowi w śródleśnych rzekach, stawach czy rozlewiskach. Liczebność tego gatunku w Polsce szacowana jest na 1200-1400 par.

Cały post znajdziecie poniżej!

Źródło: Orzeł bielik i bocian czarny poczują się bezpieczniej w okolicach stolicy. Wprowadzono kolejne strefy ochrony gniazd!