Odebrali biegaczce medal. GPS pokazał, że skorzystała z podwózki

i

Autor: Unsplash

Odebrali biegaczce medal. GPS pokazał, że skorzystała z podwózki

2023-04-20 10:43

Trasa biegu wiodła z Liverpoolu do Manchesteru. To około 80 kilometrów. Nam już na samą myśl o przebiegnięciu jednego (szczególnie po zimie) chce się położyć i błagać o łaskę, a co dopiero aż tylu. Tymczasem nie brakuje twardzielek i twardzieli, którzy szlifują formę i walczą na takich trasach z własnym ciałem. Podziwiamy to bez żadnej ironii. Czasem jednak nawet najtwardsi korzystają ze wspomagania. Może jeszcze ludzki sędzia przymknąłby oko, ale z maszyną się nie ma co targować.

W biegu wystartowała Joasia Zakrzewski, szkocka biegaczka o polskim nazwisku, która niedawno wygrała bieg w Taipei na 255 mil. W angielskim ultramaratonie przebiegła 1,6 kilometra, czyli jedną milę w rekordowym czasie minuty i 40 sekund. To o aż dwie minuty więcej niż dotychczasowy rekord świata, który wynosił około 3:43. Różnica jest na tyle potężna, że sędziowie postanowili zgromadzić dane z urządzeń nawigacyjnych i sprawdzić czy przypadkiem nie doszło do nadużycia.

Informacje z elektronicznej nawigacji nie pozostawiły żadnych wątpliwości: biegaczka na pewnym odcinku skorzystała z pomocy. 47-letnia Szkotka straciła tytuł (trzecie miejsce), a sprawa trafiła do związku UK Athletics. Jednak w relacji przyjaciela biegaczki, który rozmawiał z dziennikarzami BBC sprawa wcale nie wygląda tak łatwo i nie jest prawdą, że Zakrzewski celowo chciała oszukiwać.

- Bieg nie poszedł, jak planowała – opowiada – mówiła, że czuje się chora i zmęczona, rozważała rezygnację z wyścigu. Przez cały czas współpracowała z organizatorami, w pełni ich informując o tym co zaszło.

Trzecie miejsce przyznano Mel Sykes, która pokazała w sieci dane z urządzeń rejestrujących dziwiąc się, że wcześniej pozwolono Zakrzewski ukończyć bieg i odebrać trofeum.

Jednak ci mają w tej kwestii dość odmienne zdanie. Dyrektor angielskiego wyścigu Wayne Drinkwater powiedział dziennikarzom, że ani on ani jego współpracownicy nie wiedzieli o podwózce biegaczki. Joasia Zakrzewski ma na koncie wiele udanych startów w biegach od 2014, w barwach Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Najnowocześniejsi w branży? Johannes Eckerström z AVATAR / Eska Rock