Obwodnica Szczytna. GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji

i

Autor: GDDKiA Olsztyn Obwodnica Szczytna. GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji

Obwodnica Szczytna. GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji

2021-06-02 14:22

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie podpisała umowę na sporządzenie dokumentacji potrzebnej do budowy obwodnicy Szczytna. Projekt będzie powstawał 37 miesięcy, a jego koszt to blisko 4,8 mln zł. O szczegółach przeczytasz w materiale poniżej.

Dokumentację projektową potrzebną do budowy obwodnicy Szczytna przygotuje firma IVIA z Katowic.

- Dokumentacja obwodnicy Szczytna powstanie w ciągu 37 miesięcy od daty podpisania umowy. Zakres zamówienia obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z materiałami do decyzji środowiskowej - poinformował rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki.

W ramach inwestycji ma powstać węzeł drogowy w okolicy miejscowości Korpele, skrzyżowania z drogami lokalnymi, obiekty inżynierskie oraz dodatkowe jezdnie do obsługi terenów przyległych do obwodnicy. Przebudowane zostaną drogi publiczne kolidujące z inwestycją. Wybudowane będą obiekty i urządzenia z zakresu ochrony środowiska. W ramach inwestycji przewidziane będą również rozwiązania dla ruchu pieszego i rowerowego. Prace budowlane przewidziane są na lata 2026 - 2028.

Raport z Anteny 02.06

Dyrektor olsztyńskiej GDDKiA Mirosław Nicewicz poinformował, że podstawowym celem budowy obwodnicy Szczytna jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego i dalekobieżnego z tego miasta.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki dodał, że obwodnica tego miasta jest ważna nie tylko dla mieszkańców Szczytna, ale też podróżnych portu lotniczego w Szymanach.

Obwodnica Szczytna ma powstać w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W warmińsko-mazurskim ma w sumie powstać sześć tego typu inwestycji: obwodnica Smolajn (już budowana) Olsztyna i Dywit, Pisza oraz Gąsek (przetarg na budowę zaplanowano na początku przyszłego roku).

W ramach Programu wybudowanych zostanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych.

Dyrektor Nicewicz podkreślił, że w regionie powstanie też kilka innych obwodnic w ramach przebudowy drogi S-16 z Borek Wielkich do Mrągowa. W ramach tej inwestycji ma powstać także południowa obwodnica Mrągowa.

Źródło: Obwodnica Szczytna. GDDKiA podpisała umowę na przygotowanie dokumentacji