Nowe obostrzenia w Polsce: Zatrzymają koronawirusa? [EKSPERT]

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Nowe obostrzenia w Polsce: Zatrzymają koronawirusa? [EKSPERT]

Nowe obostrzenia w Polsce: Zatrzymają koronawirusa? [EKSPERT]

2021-12-06 16:10

Rząd zapowiada, że we wtorek lub w środę poznamy nowe obostrzenia, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Jest to spowodowane m.in. pojawienia się nowego wariantu omikron. Jakie obostrzenia będą obowiązywać w Polsce przed świętami? Zapytaliśmy eksperta, co może pomóc spowolnić pandemię.

Nowe obostrzenia w Polsce: Co się zmieni przed świętami?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że we wtorek 7 grudnia, albo w środę 8 grudnia zostaniemy poinformowani o wprowadzeniu nowych obostrzeń, które pozwolą ograniczyć liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Prawdopodobnie będzie dotyczyło to zmiany limitów wstępu dla osób niezaszczepionych m.in. w sklepach, kościołach, obiektach sportowych czy dyskotekach. To odpowiedź rządu na nowy wariant koronawirusa omikron. - Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - powiedział Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: Coraz więcej zaszczepionych choruje na COVID-19. Zapominają o dawce przypominającej

Nowe obostrzenia w Polsce w grudniu. Efekt będzie... po świętach

 - Raczej to będzie forma takiej prewencji, żeby nam nie zrobiła się kolejna fala po świętach, w nowym roku. Te działania, które planuje teraz rząd, może nam pomóc za 2-3 tygodnie. Czyli właśnie przynieść efekty podczas świąt - mówi ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID19 dr Paweł Grzesiowski.

Jak walczyć z pandemią?

Według doktora Grzesiowskiego to maseczki i szczepionki uchronią nas przed koronawirusem. - Maski powszechnie noszone przerywają transmisję w 95 proc., a szczepionki ratują życie, czyli nawet jeśli ktoś się zarazi mimo maski to nie umrze. Z punktu widzenia walki z pandemią, właśnie te dwa czynniki są decydujące - dodaje ekspert.

Nowy wariant koronawirusa omikron

Ze wstępnych badań wynika, że nowy wariant koronawirusa omikron jest groźby głównie dla osób młodszych. - Wirus w ten sposób mutuje, że owszem - zaraża młodszych, ale te przebiegi są lżejsze. Natomiast za wcześniej jest jeszcze w tej chwili, żeby to potwierdzić, bo zbyt mało Europejczyków po 50-60 roku życia zachorowało jeszcze na ten wariant - uzupełnia Grzesiowski.

Czytaj także: Ceny choinek 2021: ile trzeba zapłacić za świerki, jodły lub sosny?

Ile dziś zakażeń koronawirusem?

W najbliższych dniach prawdopodobnie będziemy odnotowywać ok. 20 tysięcy zakażeń. - Tylko już teraz nie będą źródłem tych  zakażeń woj. wschodnie, ale tak jak teraz jest Mazowsze, za chwilę będzie Śląsk, Dolny Śląsk czy Wielkopolska. Ta fala będzie się przesuwać i to spowoduje, że cały czas do świąt będziemy mieć ponad 20 tys. zakażeń dziennie, ale to będą już inne województwa - mówi Grzesiowski.

W poniedziałek 6 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 250 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej z województw:

  • mazowieckiego (2116),
  • śląskiego (1638),
  • dolnośląskiego (1408).

Zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 17 osób.

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Nawet profesor może mieć problem z kompletem

Pytanie 1 z 10
Samiec dzika to...
Źródło: Nowe obostrzenia w Polsce: Zatrzymają koronawirusa? [EKSPERT]