Trzęsienia ziemi na Sao Jorge

i

Autor: internet / cvarg.azores.gov.pt

Niepokojące doniesienia z Azorów. Na wyspie Sao Jorge odnotowano prawie 2000 trzęsień ziemi!

2022-03-24 16:26

Nagły wzrost aktywności sejsmicznej na jednej z wulkanicznych wysp Sao Jorge w archipelagu Azorów do złudzenia przypomina roje trzęsień ziemi wykryte przed erupcją wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma. Eksperci przewidują, że może to być zapowiedź jeszcze silniejszych wstrząsów lub wybuchu wulkanu.

Wzrost aktywności sejsmicznej na wulkanicznej wyspie Sao Jorge

Mieszkańcy wyspy Sao Jorge od kilku dni odczuwają seria wielokrotnych małych trzęsień ziemi. Trzęsienia ziemi wstrząsają portugalską wyspą na środkowym Atlantyku. Eksperci poinformowali, że tego typu aktywność może wywołać znacznie silniejsze wstrząsy lub erupcję wulkanu.

Lokalne władze wezwały ludzi, aby tam nie podróżowali, a mieszkańcy byli gotowi na ewentualną ewakuację. Liczba trzęsień ziemi zarejestrowanych na wulkanicznej wyspie Sao Jorge w archipelagu Azorów od sobotniego popołudnia wynosi prawie 2 tysiące!

Rui Marques, szef regionalnego centrum nadzoru CIVISA poinformował, że wstrząsy do tej pory nie były silne i wynosiły od 1,7 do 3,3 w skali Richtera. Wyraźnie odczuwalne dla mieszkańców były póki co w ciągu ostatnich dni tylko 94 trzęsienia.

Sao Jorge, to jedna z dziewięciu wysp tworzących Azory. Mieszka na niej około 8400 osób, wyspa jest częścią centralnej grupy archipelagu, która obejmuje popularne miejscowości turystyczne Faial i Pico. Seria licznych małych trzęsień, została zaobserwowana wzdłuż wulkanicznej szczeliny Manadas, która ostatnio wybuchła w 1808 roku.

„Nie powinniśmy traktować tego jako kryzysu czysto tektonicznego, ale jako kryzys sejsmiczny, który ma miejsce w aktywnym systemie wulkanicznym” – powiedział Marques.

Lokalny Urząd Ochrony Ludności już we wtorek zapowiedział, że współpracuje z innymi podmiotami w celu przygotowania się na wypadek dużego trzęsienia ziemi lub erupcji.Interaktywną mapę trzęsień ziemi występujących na wyspie znajdziecie na stronie CIVISA.

Źródło: Niepokojące doniesienia z Azorów. Na wyspie Sao Jorge odnotowano prawie 2000 trzęsień ziemi!