NASA pokazała nietypowe narodziny. Na Pacyfiku pojawiła się nowa wyspa

i

Autor: NASA

NASA pokazała nietypowe "narodziny". Na Pacyfiku pojawiła się nowa wyspa

2022-09-23 13:44

Małe rzeczy często wywołują u nas uczucie rozczulenia. Tak już jest, niezależnie czy to dzieci ludzkie, psie czy kocie. Zresztą, widzieliście kiedyś małego dziobaka albo wombata? No właśnie. No to teraz mamy test na Waszą wrażliwość – czy rozczuli Was rodząca się wyspa? Piękne zjawisko zarejestrowała NASA.

Unikalne zdjęcie zrobiła satelita Landsat 9 za pomocą wyspecjalizowanego rejestratora obrazów OLI-2. Z czternastobitową rozdzielczością jest w stanie rejestrować 16 384 barw. To przekłada się na możliwość obserwowania miejsc trudnych do dostrzeżenia, ciemniejszych, schowanych w cieniu. Dzięki dokładności tej technologii możemy zobaczyć w jaki sposób wokół aktywnego wulkanu zaczyna tworzyć się wyspa.

EskaROCKLive! - Ostrowska - cały koncert

Wokół dymiącego krateru możemy dostrzec wodę o zmienionym kolorze wokół fragmentu lądu. Zmiana barwy to efekt wzrostu temperatury i zakwaszenia wywołanego przez siarkę oraz wulkaniczne skały. Nowa wyspa została dostrzeżona w okolicach rowów Tonga i Kermadec, w miejscu, gdzie powoli nachodzą na siebie trzy płyty tektoniczne. To region o najwyższej aktywności podwodnych wulkanów na świecie.

Nowa wyspa nie ma jeszcze imienia i nie wiadomo, czy będzie okazja by je nadać. Wodne prądy potrafią szybko doprowadzić do wypłukiwania skał wulkanicznych. Szybka erozja sprawia, że bardzo wiele podobnych tworów morza szybko znika. Nie jest jednak pewne, że morskiego noworodka czeka taki wyrok. W 2014 w tej samej części Pacyfiku podwodny wulkan doprowadził do powstania wyspy, która nie tylko przetrwała, ale dziś ma już swoją roślinność, a nawet zwierzęta.