Policja.

i

Autor: Lukas Plewnia flickr.com Policja.

Narkotyki za 5 mln zł ukryte w termosach - wielki przemyt udaremniony!

2021-06-23 8:16

Funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego przejęli na Lotnisku im. Chopina ponad 48 kg ketaminy, środka znieczulającego stosowanego także jako środek odurzający. Narkotyki były ukryte w termosach; z Chin miały trafić do Ameryki Północnej. Ich wartość to blisko 5 mln zł.

Pies Draba wykrył narkotyki

Do ujawnienia psychotropów doszło 19 maja. Wątpliwości dotyczące przesyłki z Chińskiej Republiki Ludowej do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej znajdującej się w magazynie w Terminalu Cargo Lotniska im. Chopina zgłosił agent celny. Kontroli dokonali funkcjonariusze Działu Granicznego Realizacji Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego, na miejsce wezwano też policję. Funkcjonariuszy w działaniach wspomagał pies Draba wyszkolony do wykrywania narkotyków. Jego zachowanie potwierdziło podejrzenia celników. Po otwarciu wytypowanego kartonu okazało się, że w środku znajduje się 50 oryginalnie zapakowanych termosów, które wewnątrz były puste.

Rzecznik PZPN przerywa wywiad przed meczem Polska-Szwecja! Euro 2020

"Z uwagi na podejrzenie ukrycia niedozwolonych substancji w termosach przy użyciu narzędzi funkcjonariusze zdemontowali podstawę termosu. Wewnątrz znajdowały się woreczki foliowe z białym proszkiem. Wstępne badania spektrometrem wykazały, że podejrzany proszek jest substancją psychotropową, a przeprowadzona analiza w Centralnym Laboratorium Celno–Skarbowym potwierdziła te wyniki. W środku była ketamina" - podała Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Prawie 50 kg narkotyków!

Zabezpieczono 745 torebek foliowych z ketaminą o łącznej wadze 48,929 kg. "Biorąc pod uwagę średnie czarnorynkowe ceny ketaminy oszacowano, że wartość zabezpieczonych narkotyków to 4 892 900 zł" - podała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota. Śledczy zlecili m.in. badania fizykochemiczne oraz analizę odcisków zabezpieczonych na przesyłce z narkotykami.

Justyna Pasieczyńska z IAS wyjaśniła, że ketamina od 2005 roku znajduje się w "Grupie II-P" ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, co oznacza, że ma "niewielkie zastosowania medyczne, a duży potencjał nadużywania".

Źródło: PAP

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Narkotyki za 5 mln zł ukryte w termosach - wielki przemyt udaremniony!