Miejsca parkingowe dla kobiet

i

Autor: JG-NF, CC BY 3.0 Wikimedia Commons Miejsca parkingowe dla kobiet w Niemczech

prawo

Miejsca parkingowe dla kobiet. Większe od standardowych, lepiej oświetlone. Wywołują kontrowersje

2023-11-15 7:27

Frauenparkplatz w Niemczech czy ladies/ female parking w Europie, a także w Australii czy niektórych krajach azjatyckich. Choć z polskiej perspektywy trudno w to uwierzyć, to są państwa, w których są miejsca, a nawet całe parkingi przeznaczone tylko dla kobiet - specjalnie oznaczone, szersze, bliżej wejść np. do galerii handlowych. Ich historia sięga lat 90.

Specjalnie oznaczone (zazwyczaj różowy znak lub farba), szersze od typowych, lepiej oświetlone, bliżej wejść np. do galerii handlowych - miejsca parkingowe dla kobiet można spotkać na całym świecie - w Niemczech, we Włoszech, w Australii, a nawet w państwach azjatyckich - Chinach czy Korei Południowej.

Miejsca parkingowe dla kobiet

Miejsca na parkingach podziemnych dla kobiet zostały wprowadzone w 1990 roku w Niemczech. Zlokalizowane bliżej wejść, z lepszym oświetleniem miały zwiększyć bezpieczeństwo kobiet i zmniejszyć ryzyko napaści na tle seksualnym. Nie są one opisane w niemieckim kodeksie drogowym, dlatego są prawnie wiążące tylko na prywatnych parkingach, np. na terenie galerii handlowych - choć w przepisach dotyczących garaży w Badenii-Wirtembergii określono, że co najmniej 10 proc. wszystkich miejsc w dużych garażach musi być zarezerwowanych dla kobiet, a z kolei brandenburskie rozporządzenie stanowi, że takich miejsc musi być co najmniej 30 proc.

W chińskiej prowincji Hebei w centrach handlowych również powstały miejsca parkingowe dla kobiet - w tym przypadku nie chodziło tylko o bezpieczeństwo, ale i komfort - miejsca są szersze i wyraźnie oznaczone różnymi kolorami.

W dzielnicy biznesowej w australijskim Perth dla kobiet przeznaczono 28 miejsc. Po fali komentarzy, głos musiały zabrać lokalne władze, które podkreślały, że miejsca są takiej samej wielkości, jak te przeznaczone dla mężczyzn. - Mężczyźni nie zostaną ukarani grzywną, jeśli zaparkują na tych miejscach, ale miasto zachęca mężczyzn do ich respektowania - mówił Martin Mileham, przedstawiciel miasta, cytowany w 2018 roku przez "Daily Mail". Dziennik zwracał wówczas uwagę, że tylko pozornie jest to seksistowskie rozwiązanie, ponieważ również w tym przypadku chodziło o bezpieczeństwo kobiet. Krytykujący to rozwiązanie zwracali z kolei uwagę na potrzebę dodatkowych miejsc dla osób starszych, niepełnosprawnych czy rodzin z wózkami.

Parkingi dla kobiet w Polsce

W Polsce można spotkać miejsca parkingowe dla kobiet, ale w ciąży - zazwyczaj przed marketami czy przy centrach handlowych, podobnie jak miejsca dla rodzin z dziećmi w wózkach. Są one szersze i zlokalizowane blisko wejść. Próżno jednak szukać ich definicji w Kodeksie drogowym, ich wyznaczenie to jedynie dobra wola zarządców obiektów. Tym samym nie można dostać mandatu za niezgodne z przeznaczeniem parkowanie na takich miejscach. Co innego w przypadku miejsc dla osób niepełnosprawnych, tzw. niebieskich kopert. Są one ściśle określone w przepisach, mogą z nich korzystać wyłącznie posiadacze specjalne karty, która musi być umieszczone przed przednią szybą. Mandat za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych wynosi 800 złotych i 5 punktów karnych. Oprócz tego samochód można zostać odholowany.

Blok tylko dla niepełnosprawnych? Nietypowy parking na nowym osiedlu w Warszawie

Wojna o parkowanie na Mokotowie. Mieszkańcy wściekli na urzędników
Źródło: Miejsca parkingowe tylko dla kobiet. Większe od standardowych, lepiej oświetlone. Wywołują kontrowersje