opłaty śmieciowe

i

Autor: pixabay.com

Maksymalnie 150 zł. Będą zmiany w opłatach za śmieci?

2021-06-17 16:18

Ciąg dalszy zamieszania wokół opłat za śmieci - najnowszy rządowy projekt zakłada, że jeśli mieszkańcy płacą za śmieci w oparciu o zużycie wody, to górna stawka ma wynieść 150 zł od gospodarstwa domowego. Docelowo ma to zmniejszyć wydatki mieszkańców, jednak stołeczni urzędnicy mają co do tego poważne wątpliwości. System wiążący koszty wywozu śmieci z poborem wody, obowiązuje w Warszawie od 1.04

Trening do piosenek EKIPY | ESKA XD - Fit vlog #25
Sonda
Wakacje 2021 - czy powinny trwać krócej czy dłużej?

Kolejna zmiana w opłatach za wywóz śmieci! Najnowszy projekt przyjęty przez rząd zakłada, że maksymalna stawka pobierana od jednego gospodarstwa domowego, przy powiązaniu kosztów wywozu ze zużyciem wody, ma wynosić ok 150 zł.

Ten system naliczania opłat od kwietnia działa w Warszawie. Rzeczniczka urzędu miasta Monika Beuth-Lutyk ma wątpliwości czy nowy projekt pozwoli zaoszczędzić mieszkańcom i uznaje go za działania polityczne.

- System polega na tym, że powinien być komplementarny, spójny i logiczny. I teraz jest pytanie, czy te nowości sprawią że taki się stanie i dwa, czy rzeczywiście mieszkańcy odczują jakąś ulgę, bo ja osobiście bardzo w to wątpię - mówi Beuth-Lutyk.

Zgodnie z nowym projektem, gminy będą mogły dopłacać do systemu gospodarowania odpadami, ale tylko w nadzwyczajnych sytuacjach. Beuth-Lutyk zwraca też uwagę, że w przypadku domów wielorodzinnych, miasto nie pobiera opłat od mieszkańców, tylko od spółdzielni i wspólnot.

- Nagle mamy dostosować uchwałę do maksymalnej kwoty od gospodarstwa domowego, której my tak naprawdę nie widzimy. My nie pobieramy opłat od gospodarstw, tylko od wspólnot i spółdzielni, między innymi na podstawie danych z wodomierzy. Więc tutaj mamy już pewną niespójność - mówi Beuth-Lutyk.

Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Teraz rządowym projektem musi zająć się Sejm. Może się to stać jeszcze w czerwcu. Później projekt trafi do Senatu.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Maksymalnie 150 zł. Będą zmiany w opłatach za śmieci?