Książę Filip - jego przodkowie leżą na Powązkach!

i

Autor: Kiefer flickr.com Książę Filip i Królowa Elżbieta

Książę Filip - jego przodkowie leżą na Powązkach! Jak znaleźć ich grób?

2021-04-12 13:35

9 kwietnia 2021 zmarł Książę Filip, mąż Królowej Elżbiety. Okazuje się, że przodkowie członka brytyjskiej rodziny królewskiej pochowani są na warszawskim cmentarzu powązkowskim! Więcej o grobie przodków Księcia Filipa dowiecie się z naszego artykułu.

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku. Był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego oraz najstarszym współmałżonkiem kiedykolwiek panującego monarchy brytyjskiego. Mąż Królowej Elżbiety II w czerwcu kończyłby 100 lat! Ciekawostką jest, że ślady przodków długowiecznego Księcia można znaleźć w Warszawie! Okazuje się bowiem, że w rozległym drzewie genealogicznym Filipa znajduje się też pewna warszawska rodzina. Grób familii skoligaconej z małżonkiem brytyjskiej Królowej można odnaleźć na cmentarzu powązkowskim. Ten zaskakujący fakt przypomniał Adrian Sobieszczański, czyli twórca popularnego bloga Warszawski Przewodnik. Grobowiec przodków Księcia jest dość niepozorny, ale znając jego oznaczenia, można znaleźć do niego drogę. Jakiego nazwiska szukać na nagrobkach na Starych Powązkach? Każdy miłośnik odkrywania Stolicy powinien się tego dowiedzieć.

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka

Grób przodków Księcia Filipa na Starych Powązkach

Na facebookowej stronie Warszawski Przewodnik pojawił się wpis Adriana Sobieszczańskiego. Znawca Stolicy przedstawił w nim krótką historię warszawskich przodków Księcia Filipa i zamieścił zdjęcie skromnego grobowca. W kwaterze spoczywają członkowie rodziny Hauke, od której to można wywieść linię łączącą z mężem Elżbiety II. W poście Sobieszczańskiego czytamy:

Od wczoraj światowe media wspominają zmarłego Księcia Edynburga - Filipa. Mało kto wie, że ślady przodków Filipa wiodą do Warszawy, a możemy je odnaleźć miedzy innymi na Starych Powązkach. Na warszawskiej nekropoli, w skromnym grobie spoczywa przybyły nad Wisłę z Saksonii Fryderyk Hauke. Hauke był wykładowcą w Szkole Artylerii Koronnej, a następnie uczył języka niemieckiego i matematyki w słynnym Liceum Warszawskim. Syn Fryderyka, Maurycy, kiedy zginął na Krakowskim Przedmieściu w pamiętną Noc Listopadową, pozostawił po sobie osamotnioną żonę z gromadką dzieci. Wśród nich była Julia, która poślubiła księcia Aleksandra von Hessen-Darmstadt. Julia nie była przedstawicielką rodziny panującej, a jej małżeństwo było morganatyczne bez prawa dziedziczenia tytułów przez nią i jej potomstwo. Za przyczyną szwagra Ludwika III przyznano jej tytuł księżnej Battenberg. Syn Julii i Aleksandra, Ludwik, ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii - Wiktorią Heską. W czasie I Wojny Światowej, aby poniekąd ukryć niemieckie pochodzenie, zmienił nazwisko rodowe Battenberg na jego angielski odpowiednik - Mountbatten. Jedna z dwóch córek Ludwika - Alicja Mountbatten wyszła za mąż za greckiego księcia Andrzeja, a owocem tego małżeństwa był zmarły wczoraj książę Edynburga - Filip Mountbatten.

Grób rodziny Hauke - jak znaleźć?

Stare Powązki to miejsce spoczynku rodziny Hauke. Grób, w którym spoczywa Fryderyk Karol Hauke, oznaczony jest jako kwatera 10 rząd 3 miejsce 5.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Książę Filip - jego przodkowie leżą na Powązkach! Jak znaleźć ich grób?