Jak SI tworzy obrazy na podstawie myśli? Mamy wyniki badań

i

Autor: Pexels

Jak SI tworzy obrazy na podstawie myśli? Mamy wyniki badań

2023-04-04 13:25

Naukowcy pokazali wyniki nowego eksperymentu, w ramach którego sztuczna inteligencja interpretowała sygnały odebrane za pomocą funkcjonalnego obrazowania rezonansem magnetycznym (fMRI). Osoby badane patrzyły na zdjęcia, a zadaniem algorytmu było stworzenie kopii tego co widzą na podstawie aktywności odpowiednich obszarów mózgu osób zaangażowanych.

Trzeba przyznać, że wyniki są fascynujące. Na idealną dokładność nie można liczyć, bo przecież to nie algorytm „patrzył” na obraz, a jedynie interpretował to, co otrzymał od organizmu człowieka. Skoro każdy z nas w pewnym stopniu inaczej postrzega rzeczywistość można to porównać do oglądania świata przez wiele różnych par okularów, o zupełnie różnych parametrach.

Badacze z Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu oraz bliźniaczej placówki w Singapurze opracowali własny system wykorzystujący fMRI, modelowanie matematyczne i wreszcie sztuczną inteligencję. Nie są pierwszymi, którzy przeprowadzili podobne badania, ale na podstawie ich wyników widać ogromny postęp w działaniu algorytmów. Jeszcze kilka miesięcy temu po sieci krążyły dziwaczne obrazki stworzone przez sztuczne inteligencje, a teraz ich prace coraz łatwiej pomylić z ilustracjami wykonanymi przez człowieka.

SI Chiny

i

Autor: University of Hong Kong, University of Singapure

Ciekawe wyniki w swoim modelu uzyskali Japończycy z Uniwersytetu w Osace. Oni także nauczyli swój algorytm odczytywać sygnały wynikające z aktywności obszarów mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie informacji z narządu wzroku. Zobaczcie jak wyglądała ich interpretacja w wykonaniu japońskiej technologii.

To widziało japońskie SI

i

Autor: University of Osaka
Najważniejsze utwory Kultu i Kazika Staszewskiego / Eska Rock