Inwazja cykad w Polsce wiosną 2021! Czy te owady są niebezpieczne? Skąd się wzięły?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Inwazja cykad wiosną 2021! Czy te owady są niebezpieczne? Skąd się wzięły?

2021-04-21 9:56

Inwazja cykad w Polsce wiosną 2021! Czy te owady są niebezpieczne? Skąd się wzięły? Chodzi o cykady wieloletnie, których larwy pozostają pod ziemią przez kilkanaście lat. Po 17 latach w roku 2021 mają wiosną pojawić się na Ziemi. W okresie wyroju może się ich pojawiać nawet do 1,5 miliona na akr! Czy zaatakują również Polskę?

Inwazja cykad wiosną 2021! Czy te owady są niebezpieczne? Skąd się wzięły? Owady te znane są z głośnego ,,cykania'', a dźwięk grupy tych owadów potrafi przekraczać 100 dB. Chociaż wizja wieczoru nad jeziorem, gdy słyszymy ciche cykanie i kumkanie żab, wydaje się przyjemna, to zbyt duża ilość owadów może być prawdziwym problemem. Oszołomione mogą wpadać nam do mieszkań, a ze względu na swoją żarłoczność niszczyć również młode rośliny. Warto jednak pamiętać, że cykady są nieszkodliwe - nie posiadają żądeł i nie gryzą. Mimo to mogą nieźle wystraszyć, jeśli nie jesteśmy przygotowani na ich widok. Wiosną 2021 cykady wieloletnie mają obudzić się ze swojego snu. Po 17 latach zaatakują Amerykę Północną. Mogą jednak pojawić się również w dużej ilości w Europie.

Niezależnie od tego, jakiej ,,inwazji'' owadów się spodziewamy, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ogródka i oczywiście zamontowaniu specjalnych moskitier w oknach.

moskitier w oknach.

Premier Mateusz Morawiecki zarejestrował się na szczepienie

Cykady wieloletnie - jak wyglądają?

Cykady wieloletnie są mniejsze od wielu innych znanych gatunków. Są czarne, z szeroko rozstawionymi oczyma i żółtymi lub pomarańczowymi pasmami na spodzie odwłoka, a ich skrzydełka są przezroczyste. Owady żyją około 30 dni.

Sonda
Czy chciałbyś/-abyś wyprowadzić się z Polski?
Źródło: Inwazja cykad wiosną 2021! Czy te owady są niebezpieczne? Skąd się wzięły?