Ekolodzy: symbol recyklingu to ściema! Listek figowy dla korporacji

i

Autor: Pixabay

Ekolodzy: symbol recyklingu to ściema! Listek figowy dla korporacji

2023-06-05 16:04

Oszukali nas. Nabili w butelkę, wystrychnęli na dudka, po raz kolejni przerobili na szaro. Pamiętacie tuż przed pandemią wzmożoną dyskusję na temat ograniczania plastiku? Albo szał na ekologię końca lat 90-tych? Kapitana Planetę? Wszędzie tam pojawiał się charakterystyczny znaczek ze strzałkami, a telewizyjny kampanie przekonywały nas, że dzięki temu, że każdy z nas dołoży cegiełkę, ocalimy planetę. Niestety daliśmy się nabrać.

Na rynku pojawia się coraz więcej produktów opatrzonych różnymi symbolami mającymi przekonać nas do tego, że ich producenci starają się chronić przyrodę, dbać o lokalne społeczności, wyrównywać nierówności i generalnie czynią świat lepszym. Często niestety okazuje się, że to tak zwany „greenwashing” czyli ocieplanie wizerunku, za którym tak naprawdę nic nie stoi.

Amerykański urząd Environmental Protection Agency (EPA) zwrócił ostatnio uwagę, że popularny znaczek podążających za sobą strzałek, czyli symbol recyklingu pojawia się na praktycznie wszystkich opakowaniach plastikowych. Często jest to jednak nadużycie.

- Gdy producenci plastiku zaanektowali ten symbol do oznaczania plastycznych żywic, rozpoczęli trwającą dekady kampanię dezinformacyjną by przekonać Amerykanów, że każdy plastik może być poddany recyklingowi – mówi Martin Bourque z Ecology Center oraz Alliance of Mission-Based Recyclers (AMBR) – Nic nie może być dalsze od prawdy.

Okazuje się, że symbol obejmuje jak parasol wiele rodzajów plastiku, a wśród nich są takie, które nie podlegają wspomnianemu procesowi. Tylko kilka z nich można przetworzyć, a większość ląduje na składowiskach albo trafia na przykład do oceanu. Dodatkowo jak informuje PopSci, gdy plastik nadający się do przetworzenia trafia do śmieci razem z tym, którego przetworzyć się nie da, może dojść do zanieczyszczenia tego pierwszego, dyskwalifikuje go także z odzysku.

W ramach systemu oznaczania tworzyw sztucznych (RIC) przy charakterystycznych strzałkach można spotkać także cyfry, które oznaczają rodzaj plastiku.

  • 1 PET - poli(tereftalan etylenu) – najłatwiejsze do mechanicznego recyklingu
  • 2 HDPE - polietylen o dużej gęstości – trwalszy, ale także podlega łątwo recyklingowi
  • 3 V - poli(chlorek winylu) – niestety nie jest powszechnie przetwarzany z braku infrastruktury
  • 4 LDPE - polietylen o niskiej gęstości – trudny do recyklingu, miękki i łatwo go zanieczyścić
  • 5 PP – polipropylen – stosunkowo łatwy do odzyskania
  • 6 PS – polistyren – bardzo trudny do recyklingu, najczęściej trafia na wysypiska, a tam stanowi zagrożenie dla środowiska
  • 7 - inne

Tak naprawdę rozwiązaniem plastikowego problemu jest wprowadzenie rozwiązań, które będą po prostu starczyć na dłużej. Ciągłe przetwarzanie to także straty w energii, której pozyskiwanie też ma wpływ na ekologię. Zatem ganiające się strzałki po prostu są listkiem figowym dla korporacji, by spokojnie produkować jeszcze więcej plastiku i go nam sprzedawać.

- Nie jesteśmy w stanie przez recykling plastiku wyjść z kryzysu – dodaje Borque – Pamiętajcie, że to idzie tak: ograniczaj, użyj ponownie, a dopiero potem recyklinguj!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce w 2021 roku przetworzono około 26,9 procent odpadów komunalnych, więcej 0,2 punktów niż w roku poprzednim.

Tina Turner - najsłynniejsze utwory Królowej rock and rolla!