Domowe sposoby na kaca. Jak złagodzić skutki wypitego alkoholu?

i

Autor: Pexels Czasem się tak zdarza...

Domowe sposoby na kaca. Jak złagodzić skutki wypitego alkoholu?

2022-12-29 10:54

Przesadziliście w weekend? A może chcecie się przygotować na kolejny? Mamy dla Was kilka sprawdzonych tricków.

Najpierw musimy dowiedzieć się dokładnie z czym będziemy walczyć. Zgodnie z tym, co napisał Sun Tzu w „Sztuce Wojny”: kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach. Czym zatem jest kac?

Jan Borysewicz w Esce ROCK - o koncercie MTV Unplugged i nie tylko!

To zestaw objawów występujących po nadmiernym spożyciu alkoholu. Jak pewnie spora część z Was wie, nie zawsze się pojawia. Niektórzy cierpią mniej, inni więcej. Najczęściej wymieniane objawy to zmęczenie, osłabienie, pragnienie, ból głowy, żołądka lub mięśni (albo wszystko naraz), problemy z równowagą, światłowstręt, drażliwość, pocenie się i podwyższone ciśnienie. Nic przyjemnego. Chyba zresztą najlepiej podsumowuje to piosenka zespołu Dżem pod tytułem „Kaczor, coś ty zrobił”.

Sposoby na kaca

Co zatem możemy zrobić w starciu z tak silnym przeciwnikiem? Nie ma jednej magicznej recepty, lekarstwa lub eliksiru, są jednak sposoby by złagodzić objawy.

1. Powietrze – dobre dotlenienie mózgu przyspiesza poradzenie sobie organizmu z zatruciem alkoholem. Poza tym, na pewno zmniejszy ból głowy.

2. Prysznic – schładzaj organizm, odśwież się wodą. Pomoże zebrać siły, ukoi część bólu, obudzi.

3. Pij dużo wody – woda pomaga wypłukiwać z organizmu resztki czegokolwiek co mogłoby mu zaszkodzić. Przyspiesza i poprawia pracę całego układu trawiennego.

4. Elektrolity – niektórzy doradzają na kaca uzupełnienie elektrolitów, wypłukanych przez alkohol. Pomogą w tym na przykład napoje izotoniczne.

5. Lekarstwa – niektóre preparaty reklamują się jako pomocne w przypadku kaca. Na ból głowy można stosować ibuprofen lub paracetamol. Jednak przed użyciem koniecznie dokładnie przeczytajcie na ulotce wskazania, przeciwwskazania oraz informacje o dawkowaniu!

6. Sok pomarańczowy – zawiera witaminy z grupy B oraz składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Świetnie sprawdzi się także sok pomidorowy.

7. Tłuste jedzenie – rosół, mięso lub pierogi z okrasą powinny pomóc. Warto sięgnąć po nie nawet jeśli nie jesteśmy głodni podczas walki z kacem.

8. Owoce – zawierają fruktozę oraz witaminę C. Cukier pobudzi organizm do działania, a witamina C da mu paliwo do zwalczenia toksyn.

9. Kwaśne jedzenie – sok z kiszonej kapusty, żurek, sok z kiszonych ogórków. Klasyki stołu zakąskowego pomogą także w walce następnego dnia.

10. Klin – sposób znany, ale specjalnie zostawiliśmy go na koniec. Malutka ilość alkoholu pomoże organizmowi wrócić na dobre tory. Jednak trzeba ogromnie uważać, bo może wystąpić efekt domina, a zapijanie klina klinem szybko (naprawdę bardzo szybko) może wpędzić w alkoholizm. Przypominamy, że to poważna i śmiertelna choroba. Pić zatem można, ale z umiarem i głową!