Samochód

i

Autor: master1305, https://pl.freepik.com/, Freepik

Ciekawostki

Czy można parkować samochód na trawniku? Kara może być dotkliwa

2024-07-08 14:19

Można, czy nie można zaparkować? To dylemat, z którym musiał zmierzyć się niemal każdy kierowca. Odpowiedź wydaje się oczywista – jeśli nie jesteśmy pewni, że parkowanie jest dozwolone w danym miejscu, powinniśmy zostawić pojazd tam, gdzie postój jest legalny. Często jednak widzimy samochody zaparkowane na trawnikach. Czy jest to zabronione? Ile wynosi mandat za parkowanie na trawniku? Sprawdźcie w przygotowanym materiale.

Czy można parkować samochód na trawniku?

Gdzie można parkować samochód? Oczywiście w miejscach, w których jest to dozwolone. Problem w tym, że nie wszędzie zobaczymy znak drogowy oznaczający parking. Wówczas zastanawiamy się, czy aby na pewno możemy zostawić pojazd w danym miejscu. Częstym dylematem wśród kierowców jest ten dotyczący parkowania na trawniku. Co w takiej sytuacji mówi prawo?

Warto pamiętać o tym, że trawnik to nie parking. Jak podaje Straż Miejska w Warszawie, parkowanie na terenie zielonym jest naruszeniem artykułu 144 kodeksu wykroczeń, który brzmi:

Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

Interweniujący w takiej sprawie strażnik może wystawić mandat opiewający na kwotę 500 złotych. Co istotne, jeśli naruszenie prawa jest rażące, to wówczas kierowany jest wniosek o ukaranie do sądu, który może orzec jeszcze wyższą karę. Mandat za parkowanie na trawniku może wystawić policja, a także straż miejska.

W ostatnich latach tereny zielone stały się nie tylko oczkiem w głowie urzędników, ale zwłaszcza samych mieszkańców dużych miast, którzy nie godzą się na niszczenie i tak nielicznych skrawków zieleni. Warto o tym pamiętać, gdyż osoby wyczulone na wskazany problem mogą zdecydować się na wezwanie policji lub straży miejskiej w przypadku, gdy zobaczą nieprawidłowo zaparkowany pojazd.

Gdzie jeszcze nie wolno parkować? Przypomina o tym mazowiecka policja. Z nieprawidłowym parkowaniem mamy do czynienia m.in w momencie:

 • parkowania za znakiem B-35 (zakaz postoju) i B-36 (zakaz zatrzymywania się),
 • parkowania w obrębie obowiązywania linii ciągłej,
 • parkowania mniej niż 10 m od znaku lub przejścia dla pieszych
 • parkowania przy lewej krawędzi jezdni,
 • parkowania na pasie między jezdniami,
 • parkowania mniej niż 15 metrów od słupka wyznaczającego przystanek lub na przystanku z zatoką,
 • parkowania w okolicy punktów krańcowych wysepki,
 • parkowania na drodze dla rowerów lub pasie dla rowerów,
 • niewłaściwego parkowania na chodniku ( zgodnie z art.  47. stawy prawo o ruchu drogowym 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:
 1. na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
 2. szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
 3. pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
 • parkowania utrudniającego wjazd lub wyjazd.

IShowSpeed w Krakowie. Youtuber zakochał się w Polsce

Ewa Brodnicka - Prime MMA 9
Źródło: Czy można parkować samochód na trawniku? Kara może być dotkliwa