Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu

i

Autor: Pixabay Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu

Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu

2021-04-28 18:05

Miały być wielkie pieniądze, a może skończyć się więzieniem. Ponad milion złotych dotacji na fikcyjnych uczniów wyłudzili oszuści w Olsztynie i we Wrocławiu. W Warszawie wpadli dzięki czujności stołecznych urzędników. Teraz zajmie się nimi prokuratura. W sprawie zatrzymano już pierwszą z podejrzanych osób.

Czujność urzędników nie zawiodła

Chcieli wyłudzić od miasta ponad pół miliona złotych, wpadli dzięki czujności urzędników! Oszuści, którzy założyli fikcyjne szkoły policealne na listę uczniów wpisywali osoby, które o tym nie wiedziały lub zmarłych. Jak mówi wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska - ich celem było wyłudzenie dotacji z budżetu miasta.

ESKA XD #021 - Eurowizja, Więzień miłości, mięso z roślin, gwiazdy bez matury

- Zauważyliśmy, że w bardzo szybkim tempie zaczyna przybywać uczniów. We wrześniu zapisanych i zgłoszonych do rozliczenia było 14 tys. uczniów, w październiku już 17 tys., a w listopadzie tych uczniów było prawie 20 tys. - mówi Renata Kaznowska.

Najpiękniejsze zabytki Europy. Gdzie to jest?

Pytanie 1 z 10
Gdzie mieści się Partenon?
Zdjęcie

Sprawa trafiła na policję

Sprawą dotacyjnych oszustw zajęła się policja. Jak mówi Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy - w sprawie zatrzymano już 29-latkę. - Zarządzała prowadzeniem działalności, zbieraniem i katalogowaniem danych personalnych uczniów, którzy nigdy nie uczęszczali do szkoły i nawet nie wiedzieli, że są na listach tych szkół. Jej zadaniem było też pilnowanie, żeby to samo nazwisko, w tym samym czasie nie pojawiło się w innej uczelni - mówi Robert Koniuszy.

Postępowanie prowadzi stołeczna prokuratura. Kobiecie grozi do 5 lat więzienia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Chcieli wyłudzić miejską dotację na fikcyjnych uczniów. Teraz skończą w więzieniu