Ceny różnego rodzaju mięs mogą pójść znacząco w górę

i

Autor: shutterstock

Ceny mięsa pójdą OSTRO w górę! I to aż o 60 procent? Będzie kolejny PODATEK

2022-02-15 9:56

Już od jakiegoś czasu mówi się o wprowadzeniu podatku od mięsa. Naukowcy obliczyli więc jego wysokość, która pozwoliłaby pokryć koszty środowiskowe związane z konsumpcją wołowiny, baraniny, wieprzowiny i drobiu. Wyliczenia te mogą przerażać osoby, które spożywają dużo mięsa. Jest możliwość, iż ceny w sklepach niebawem pójdą do góry i to aż o 60%.

Hodowla zwierząt ma negatywne konsekwencje dla środowiska, branża ta jest odpowiedzialna za 13% emisji gazów cieplarnianych, ponieważ bydło uwalnia podczas trawienia szkodliwy dla klimatu metan (CH4). Poza tym, duże pastwiska odpowiadają za spadek bioróżnorodności. Właśnie dlatego środowiska naukowe coraz głośniej mówią o wprowadzeniu podatku od mięsa. Jak tłumaczą naukowy ceny mięsa są zbyt tanie a konsekwencje dla środowiska przy hodowli są zbyt duże.

CENY OSTRO W GÓRĘ: I TO AŻ O 60 PROCENT?

Nie tak dawno opublikowano wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z kilku uniwersytetów w Europie (praca pt. Czy mięso jest zbyt tanie? W kierunku optymalnego opodatkowania mięsa, z ang. Is Meat Too Cheap? Towards Optimal Meat Taxation). Jak wyliczyli naukowy podatek ten wiązałby się ze wzrostem cen mięsa od 20 do 60 proc. Według naukowców taki podatek ma zaletę, iż generuje dochód, który można przeznaczyć na określony cel, na przykład na wsparcie dla rolników. Pomogłoby to hodowcom skupić się mniej na produkcji mięsa, a bardziej na alternatywnych źródłach dochodu.

Poza tym, badania pokazują, że aż 70% Niemieckich, Francuskich oraz Holenderskich konsumentów popiera wyższe opodatkowanie mięsa, ale pod warunkiem, że tańsze będą warzywa oraz owoce, a także pojawi się systemowe i atrakcyjne wsparcie rolników.

„Nasz przegląd sugeruje, że podatek ekologiczny od mięsa w krajach o wysokich dochodach zwiększyłby jego obecną cenę detaliczną o przynajmniej 20-60 proc.” – zaznaczają autorzy pracy.

Jak podkreślają autorzy którzy przeprowadzili badanie, wskazana została tutaj dolna granica kosztów środowiskowych, a szacunek był niezwykle ostrożny, ponieważ nie uwzględnił kosztów społecznych związanych z utratą bioróżnorodności i skutków zdrowotnych wynikających z zanieczyszczenia powietrza związanego z hodowlą.

Jak podkreślają autorzy badania, takie zmiany byłoby sprawiedliwe społecznie i niebawem będzie trzeba je wprowadzić. Oznacza to oczywiście znaczący wzrost cen mięsa, a co za tym idzie w naszych portfelach pozostałby znacznie mniej pieniędzy. Oczywiście takie zmiany w Polsce nie nastąpią zbyt szybko, ale zapewne nastąpią wskutek pojawienia się „twardych” regulacji na poziomie Unii Europejskiej.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

QUIZ. Największe książkowe bestsellery. Uzupełnij jedno słowo!

Pytanie 1 z 12
Wśród światowych bestsellerów nie brakuje fantastyki, a prym wiodą przygody Harry’ego Pottera. Książki z tego cyklu wydano kilkaset milionów razy… A pierwsza z nich to Harry Potter i filozoficzne co?
Źródło: Ceny mięsa pójdą OSTRO w górę?! PODWYŻKA nawet o 60 procent. Będzie kolejny PODATEK