Cała Polska na czerwono. Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

i

Autor: Instytut Badawczy Leśnictwa/Canva

Cała Polska na czerwono. Wydano najwyższy stopień zagrożenia!

2022-05-20 9:18

Instytut Badawczy Leśnictwa wydał wczoraj najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w polskich lasach, obejmując nim cały kraj. Mapa, na której możemy zobaczyć obecną sytuację aktualizowana jest dwa razy dziennie. Jak wygląda sytuacja dzisiaj? Czy weekend przyniesie opady deszczu, co sprawi, że zagrożenie minie?

Instytut Badawczy Leśnictwa monitoruje sytuację pożarową w polskich lasach. Codziennie dwa razy aktualizuje dane na temat zagrożenia pożarowego. Wczorajsza aktualizacja z godziny 13.00 pokazała, że w całej Polsce, owe zagrożenie ma najwyższy stopień. Kraj pokrył się czerwonym kolorem. Zagrożenie pożarowe w naszych lasach występuje początku wiosny, gdy znika pokrywa śnieżna, aż do jesieni. - Stopień zagrożenia pożarowego w tym okresie uzależniony jest od panujących warunków atmosferycznych. Decydujące znaczenie mają temperatura i wilgotność powietrza, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego i prędkość wiatru. Od warunków atmosferycznych zależy podatność na zapalenie ściółki leśnej i innych materiałów palnych, znajdujących się w lesie - czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Trwa budowa zapory na granicy z Białorusią. Ma być gotowa do 30 czerwca

Wydano najwyższy stopień zagrożenia

Sytuację odnośnie zagrożenia pożarowego w polskich lasach można zobaczyć na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. Tam znajdziemy mapę, która dwa razy dziennie jest aktualizowana. Na niej możemy znaleźć następujące oznaczenia:

  • kolor czerwony - zagrożenie duże
  • kolor żółty - zagrożenie średnie
  • kolor zielony - zagrożenie małe
  • kolor niebieski - brak zagrożenia
  • kolor biały - rejon nieobjęty prognozowaniem.
Dzisiejsza sytaucja w lasach w Polsce

i

Autor: Instytut Badawczy Leśnictwa Dzisiejsza sytaucja w lasach w Polsce

Zagrożenie pożarowe w polskich lasach. Czy w weekend spadnie deszcz?

W piątek niemal cały kraj objęty jest ostrzeżeniami IMGW przed burzami z gradem. Województwa lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, małopolskie, łódzkie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie i część Podlasia objęte zostały ostrzeżeniem II stopnia. Poza woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim, w pozostałej części kraju wydano ostrzeżenie I stopnia. 

Sytuacja w pogodzie może pogorszyć się w nocy z piątku na sobotę. Wówczas front atmosferyczny przemieści się znad Niemiec przez północną część Polski nad Litwę.

Oprócz burz z silnymi opadami deszczu do 15 mm, lokalnie 25 mm i opadami gradu, w burzach będą występowały porywy wiatru przeważnie do 85 km/h. Niewykluczone są jednak lokalne zjawiska nawałnicowe z porywami wiatru do 100 km/h.

Lubisz spacery po lesie? Uważaj na kleszcze!

Posłuchaj podcastu i dowiedz się więcej o przenoszonych przez nie chorobach.

Listen to "Uwaga na kleszcze! Wywiad z dr n. med. Magdaleną Cubała-Kucharską" on Spreaker. Źródło: Cała Polska na czerwono. Wydano najwyższy stopień zagrożenia!