Rakieta kindżał

i

Autor: Autorstwa kremlin.ru, CC BY 4.0, https/commons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=68926303 Rakieta kindżał

Broń hipersoniczna - co to takiego? Jak działa? Jaką prędkość rozwija? Kto ją posiada? Oto najważniejsze informacje

2022-03-22 13:39

Podczas inwazji na Ukrainę Rosja użyła rakiet hipersonicznych. Było to pierwsze wykorzystanie tego typu pocisków w warunkach wojennych. Czym jest broń hipersoniczna i kto jest w jej posiadaniu? Między innymi tego dowiecie się z naszego artykułu.

Co to jest broń hipersoniczna? Jak działa? Jaką prędkość osiągają pociski? Które kraje posiadają ją w swoim arsenale? Takie pytania zadaje coraz więcej osób. To zainteresowanie jest uzasadnione. W piątek, 18. marca 2022 roku pierwszy raz w historii użyto tego rodzaju broni w warunkach bojowych. Siły rosyjskie wystrzeliły z myśliwca MiG-31K rakietę Ch-47M2 Kindżał, która trafiła w ukraińskie obiekty położone w Delatynie. O tym, że Federacja posiada takie pociski wiadomo było już wcześniej, lecz dopiero po wspomnianym ataku zyskano niezbity dowód na to, że Rosja nie blefowała. Broń hipersoniczna jest dziś praktycznie nie do strącenia. To ze względu na ogromną prędkość, którą osiąga po wystrzeleniu. W dalszej części artykułu znajdziecie więcej informacji na jej temat.

Davide Martello gra na fortepianie w Medyce

Co powstrzyma broń hipersoniczną?

Rozwojowi broni zawsze towarzyszy rozwój obronności. Należy więc zakładać, że trwają też prace nad systemami zdolnymi do unieszkodliwienia broni hipersoniczej. Jak mogłyby działać? Niewykluczone, że opierałyby się na rozwiązaniach innych, niż pociski kinetyczne. Mógłby to być na przykład laser, wiązki energetyczne lub systemy zdalnie zmieniające tor lotu pocisku.

Czym jest, jak działa i jaką prędkość osiąga broń hipersoniczna?

Pociski hipersoniczne to jeden z najnowszych militarnych wynalazków. Wyjątkowość zapewnia im zdolność rozwinięcia ogromnych prędkości rzędu 5,0–10,0 Macha, czyli 1710–3415 m/s (6150–12 300 km/h) dzięki silnikom strumieniowym. Oznacza to, że wystrzelony pocisk może pędzić z prędkością od 5 do 10 razy przekraczającą prędkość dźwięku. Żaden istniejący dziś system obrony przeciwrakietowej nie jest w stanie przechwycić pocisku mknącego z taką szybkością. Przez to broń hipersoniczna ma obecnie ogromne znaczenie dla rozkładu sił na Świecie.

Kto ma broń hipersoniczną?

Rosja udowodniła, że broń hipersoniczna z jej arsenału ma pełną zdolność bojową. Federacja jest obecnie prawdopodobnie jedynym krajem posiadającym taką broń, a tym samym uzyskuje przewagę technologiczną, którą może wykorzystywać także jako argument w wielu negocjacjach na arenie międzynarodowej. Opracowanie sprawnych pocisków hipersonicznych było prawdopodobnie jednym z czynników, które zadecydowały o inwazji. Przewaga Rosji na tym polu nie będzie jednak trwała długo. Zaawansowane prace nad bronią hipersoniczną prowadzone są także przez Chiny i Stany Zjednoczone. Własny projekt rozwijają też wspólnie Francja i Wielka Brytania.

Źródło: Broń hipersoniczna - co to takiego? Jak działa? Jaką prędkość rozwija? Kto ją posiada? Oto najważniejsze informacje