Będą wyższe stawki za wywóz śmieci w Warszawie. Od kiedy nowy system naliczania opłat?

2020-11-26 19:17 STAN SM
Będą wyższe stawki za wywóz śmieci w Warszawie. Od kiedy nowy system naliczania opłat?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Będą wyższe stawki za wywóz śmieci w Warszawie. Od kiedy nowy system naliczania opłat?

Nowy system naliczania opłat za śmieci w Warszawie - jeszcze nie teraz. Rada Miasta zdecydowała, że uchwała zakładająca uzależnienie rachunku za wywóz odpadów od zużycia wody wejdzie w życie później, niż planowano. I później niż chciał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który wnioskował o zmianę terminu z 1 grudnia na 1 stycznia.

Podwyżki za śmieci. Co na to warszawiacy?

Kiedy podwyżka za śmieci w Warszawie?

Rada Miasta zadecydowała, że system podwyżek za śmieci zostanie wdrożony. Opłaty będą zależne od zużycia wody. Nowy system naliczania będzie obowiązywał od 1 kwietnia 2021 roku.

- Wydaje się, że te cztery miesiące, które mamy do tego momentu, powinny być okresem, w którym zarówno te wątpliwości, które się pojawiają, które są zgłaszane przez wspólnotę i spółdzielnię w zakresie funkcjonowania tego systemem, są wystarczającym okresem, by przeprowadzić tego typu konsultację i akcję informacyjną - mówił radny klubu Koalicji Obywatelskiej, Mariusz Frankowski.

Do uchwały zastrzeżenia formalne miała Regionalna Izba Obrachunkowa. Z kolei Prokuratura Okręgowa w Warszawie zaskarżyła przepisy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i chce unieważnienia uchwały w całości. Przeczytasz o tym więcej >>TUTAJ<<.

Jak będzie wyglądała opłata za wodę od 1 kwietnia?

Mieszkańcy Warszawy będą płacić za śmieci według zużycia wody: 12,73 zł za 1 m³ zużytej wody miesięcznie. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych i lokali niezamieszkałych w zabudowie mieszanej (np. delikatesy w kamienicy).

Podstawą miesięcznej opłaty będzie średnie zużycie wody z sześciu kolejnych miesięcy z ostatniego roku (z ostatnich 12 miesięcy). Zarówno w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą (czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), zmierzoną przez dodatkowy wodomierz. W opłacie za odpady uwzględnia się ilość zużytej wody technicznej (używanej np. do mycia klatek schodowych).

Przy założeniu, że średnie zużycie miesięczne wody na osobę to 2,5 m³, opłata wyniesie od 31,82 zł (gospodarstwo 1-osobowe) do 159,10 zł (gospodarstwo 5-osobowe). Osoby mieszkające samotnie zapłacą mniej niż dotychczas. 1m3 to 1000 litrów, czyli tyle, ile zużywa się na ok. 20 pryszniców czy 25 prań w pralce