Awaria Oczyszczalni Czajka: Rozpoczął się przewiert pod Wisłą [ZDJECIA]

2020-11-04 10:32

Tarcza, która ma zrobić przewiert pod Wisłą rozpoczęła drążenie. To oznacza, że już wkrótce pod dnem rzeki zostanie umieszczony nowy kolektor, którym popłyną ścieki z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni Czajka. Jak wyglądają prace? Zobacz zdjęcia z budowy!

Żołnierze skończyli budowę mostu pontonowego

Przewierty pod Wisłą

- W szybie startowym przy ul. Świderskiej uruchomiliśmy maszynę, która wykona przewiert pod Wisłą i umieści pod dnem rzeki nowy kolektor do przesyłu ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. W ciągu pierwszej doby pod ziemią ułożono 30 m rurociągu - informuje warszawski ratusz.

Czytaj także: Most pontonowy na Wiśle jest już GOTOWY! Zobaczcie ZDJĘCIA!

Jak powstaje nowy rurociąg?

Nowy rurociąg powstaje w technologii bezwykopowej, tzw. direct pipe. Polega ona na jednoczesnym drążeniu i wciskaniu w grunt stalowego rurociągu o średnicy 1,2 m połączonego za pomocą specjalnej głowicy z tarczą wiercącą. Podziemny odcinek rurociągu będzie miał długość ok. 800 m. Tarcza drążąca wystartowała w komorze zlokalizowanej przy ul. Świderskiej, a wyjdzie na powierzchnię na lewym brzegu rzeki w okolicy ul. Farysa.

QUIZ. Wiedźmin, Hans Kloss, porucznik Borewicz - bohaterowie polskiej popkultury

Pytanie 1 z 15
Jaki przydomek nosił wiedźmin Geralt z Rivii, główny bohater powieści A. Sapkowskiego?

Jak działa tarcza, która robi przewiert pod Wisłą?

Praca tarczy jest kontrolowana z zewnątrz, ze specjalnego centrum sterowania zlokalizowanego obok komory startowej. Siłę potrzebną do drążenia oraz jednoczesnego przepychania rury zapewnia innowacyjna stacja pchająca, tzw. Pipe Thruster. To charakterystyczny zacisk wraz z siłownikami, które wciskają rurę w grunt.

Czytaj także: Kto zapłaci za naprawę Czajki? Rząd pomoże, ale nie pokryje kosztów

 - Prace nad alternatywnym przesyłem trwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Robimy wszystko, aby ukończyć je jak najszybciej. Po zakończeniu prac przygotowawczych przechodzimy do kluczowego etapu – drążenia tunelu. Chcemy, aby tarcza drążąca dotarła na drugi brzeg na przełomie listopada i grudnia – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Czytaj także: Most pontonowy na Wiśle: Ile będzie kosztował i kiedy zostanie wybudowany? [AWARIA CZAJKI]

- Po uruchomieniu tymczasowego układu na moście pontonowym, rozpoczęcie przewiertu to kolejny ważny moment związany z zapewnieniem bezpiecznego transportu ścieków do Zakładu „Czajka” – powiedział Robert Soszyński, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Jest to etap budowy alternatywnego układu przesyłowego, którego powstanie zapowiadaliśmy w ubiegłym roku i nad którym prace toczyły się już od tamtej pory – dodał.

Roboty związane z przewiertemi powinny się zakończyć na przełomie listopada i grudnia 2020 r.

Źródło: Awaria Oczyszczalni Czajka: Rozpoczął się przewiert pod Wisłą [ZDJECIA]