Ambasada USA w Warszawie

i

Autor: Ambasada USA w Warszawie pl.wikipedia.org CC BY-SA 4.0 Ambasada USA w Warszawie

Ambasada USA ostrzega: NIEBIEZPIECZNIE W WARSZAWIE - czego dotyczy alert?

2021-08-10 14:24

Na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych pojawiło się ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa 10 sierpnia. Ambasada zaleca obywatelom USA w Warszawie między innymi unikać tłumów i nie zwracać na siebie uwagi. Przed jakimi zagrożeniami ostrzega Ambasada USA? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki wydała ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa we wtorek, 10 sierpnia. Obywatelom i obywatelkom USA, przebywającym obecnie w Warszawie, zaleca się unikać tłumów i demonstracji, uważać na swoje otoczenie, nie zwracać na siebie uwagi, śledzić bieżące informacje w lokalnych mediach oraz zarejestrować się w Programie dla Przezornych Podróżnych (STEP), aby otrzymywać wiadomości dotyczące bezpieczeństwa. Ponadto strona Ambasady USA informuje o spodziewanych utrudnieniach w ruchu drogowym w centrum Warszaw. USA słynie z dbania o bezpieczeństwo swoich obywateli za granicą. Wydając taki komunikat, Ambasada musiała więc uznać ryzyko zagrożenia 10 sierpnia za uzasadnione. O co chodzi? Czy mieszkanki i mieszkańcy Warszawy też powinni uważać? O tym w dalszej części artykułu.

Poradnik Zdrowie: olej Tamanu

Ambasada USA ostrzega przed protestami 10 sierpnia

Ostrzeżenie skierowane do obywateli i obywatelek USA dotyczy demonstracji, które we wtorek wieczorem mają się odbywać przed budynkiem Sejmu na ulicy Wiejskiej. W komunikacie czytamy:

W dniu 10 sierpnia 2021, przed budynkiem Sejmu na ulicy Wiejskiej odbędzie się demonstracja, która rozpocznie się około godziny 18:00 i będzie trwała do około godziny 23:00. Dokładna liczba demonstrujących nie jest znana, ale może osiągnąć kilka tysięcy. Należy spodziewać się utrudnień w ruchu drogowym w centrum Warszawy. Policja nie spodziewa się wystąpienia gwałtownych zajść, ale obywatele amerykańscy powinni zachować ostrożność i stosować się do poniższych zaleceń.

Protesty w sprawie "lex TVN"

Protesty, przed którymi ostrzega Ambasada USA, to manifestacje w obronie stacji TVN 24. Na wtorek, 10 sierpnia, w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce zaplanowano protesty i pikiety przeciwko tzw. "lex TVN", czyli projektowi zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który w założeniu ma przeciwdziałać przejęciu przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" kontroli nad nadawcami telewizyjnymi. Wiele osób uważa to jednak zamach na wolność mediów. W Warszawie mają się odbyć największe protesty w związku ze sprawą. Organizatorzy zapowiedzieli je na 18:00. Szczegółowe informacje o proteście wraz z mapą miast znajdziecie tutaj.

Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w sprawę "lex TVN". Stacja TVN 24 należy bowiem do amerykańskiego koncernu Discovery. W USA, próbę wprowadzenia nowych przepisów w Polsce, uważa się za działanie godzące w niezależność mediów i amerykańskie inwestycje w naszym kraju.

Zagrożenie także dla warszawiaków i warszawianek?

Ambasada ostrzega osoby z USA, ale inni mieszkanki i mieszkańcy Warszawy też powinni zwracać uwagę na bezpieczeństwo we wtorkowy wieczór. Nie wiadomo bowiem, jaki przebieg przybiorą manifestacje w obronie TVN.

Źródło: pl.usembassy.gov

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Ambasada USA ostrzega: NIEBIEZPIECZNIE W WARSZAWIE - czego dotyczy alert?