Parkomat

i

Autor: Ewa Sas

Abonament na strefę bez wychodzenia z domu. ZDM wprowadza ułatwienie dla mieszkańców

2021-10-05 19:42

O abonament Strefy Płatnego Parkowania możemy się starać całkowicie zdalnie. ZDM od początku października wprowadził zmiany, dzięki którym nie trzeba będzie fizycznie donosić dokumentów. Co ciekawe - do tej pory trzeba było to robić nawet w czasie pandemii.

Kongres 590 2021: W pandemii woziliśmy powietrze, a w tym roku wstaliśmy z kolan - Andrzej Olszewski członek zarządu PKP S.A.

"Dokumenciki proszę"

Do tej pory oryginały dokumentów trzeba było donieść do Punktów Obsługi Pasażera. Był to dowód rejestracyjny, w którym widniejemy jako właściciel bądź współwłaściciel auta oraz zaświadczenie o meldunku. W czasie pandemii pojawiła się opcja załatwienia abonamentu zdalnie, ale docelowo i tak trzeba było donieść dokumenty w formie papierowej. Od początku października jest to już zbędne. Meldunek urzędnicy mogą zweryfikować w bazie. Co ważne - może to być zarówno meldunek stały jak i czasowy.

- Możemy weryfikować uprawnienia do abonamentu całkowicie zdalnie. Mieszkańcy mogą mailowo złożyć wniosek i załączyć skany dokumentów - mówi Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich i dodaje, że w tej chwili przy staraniu się o abonament jest nie tylko mniej biurokracji, ale też mniej papierologii. - Abonament nie musi być fizycznie drukowany i wstawiany za szybę, gdyż kontrola opiera się na numerach rejestracyjnych pojazdu.

Nowe abonamenty od listopada

W połowie listopada w życie wchodzi nowy abonament obszarowy. Dzięki niemu mieszkańcy strefy będą mogli parkować na całym osiedlu, a nie tylko w promieniu 150 m od danego adresu. Cena nowego abonamentu to 600 zł rocznie. Będzie można go opłacić w dwóch ratach po 300 zł.- Mieszkańcy apelowali o to, żeby rozszerzyć uprawnienia abonamentowe, dzięki czemu strefa poszukiwania wolnego miejsca będzie większa - mówi Mikołaj Pieńkos. Nadal będzie można kupić tańszy abonament za 30 zł rocznie, który umożliwia zaparkowanie w najbliższej naszemu zameldowaniu okolicy.

O wydanie abonamentu obszarowego będzie można się starać już od 18 października.

Quiz. Czwartkowy test z geografii. Które polskie miasto jest większe?

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Które miasto jest większe? Warszawa czy Kraków?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Abonament na strefę bez wychodzenia z domu. ZDM wprowadza ułatwienie dla mieszkańców