6 lat temu powstało San Escobar. Kraj, który stał się memem

i

Autor: Wikimedia Commons Ambasada San Escobar w Świdnicy

6 lat temu powstało San Escobar. Kraj, który stał się memem

2023-01-10 13:25

Państwo po drugiej stronie Oceanu odkrył znany dyplomata, historyk i polityk. Witold Waszczykowski w 2017 roku piastował urząd ministra spraw zagranicznych. Udowodnił tym samym, jak wiele jest jeszcze na naszej planecie sekretnych miejsc do odsłonięcia. W czasach, gdy mamy zdjęcia satelitarne, GPS i wiele innych technologii, ludzki umysł pozostaje niedościgniony.

Po raz pierwszy nazwa tajemniczego kraju pojawiła się w obiegu, gdy jego odkrywca udzielił wywiadu mediom po powrocie z obrad Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polska starała się wówczas o status niestałego członka tego ciała. Minister rozmawiał na szczycie z dyplomatami federacji Saint Kitts i Nevis, złożonej z dwóch wysp monarchii konstytucyjnej, która znajduje się na Morzu Karaibskim.

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - zagranica

- W każdym takim spotkaniu, chociaż trwa ono dzień, czy dwa, mamy okazję, no, prawie do 20 spotkań odbyć się z różnymi ministrami – opowiadał zasłuchanym dziennikarzom- Z niektórymi, jak na przykład na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji – na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize. No a każdy z tych krajów to jest jeden głos w Radzie, w Zgromadzeniu Ogólnym tutaj w ONZ-ecie.

Odkrycie nowego kraju w przestrzeni, która dotychczas uznana była w całości za zbadaną wywołało prawdziwą sensację, nie tylko w Polsce. Media szeroko komentowały wypowiedź odkrywcy, internet zapełnił się memami, powstała fikcyjna flaga, pojawiły się informacje o stolicy Santo Subito znajdującej się w okręgu De Niro, o śmigłowcach Desperados, którymi się szczyci, oraz rakietach Jalapeño, które miały go bronić. Nie brakowało także muzycznych odniesień do odkrycia. Wiatr w muzyczne żagle chwycił Big Cyc...

… oraz między innymi Paulina Młynarska z Julią Chmielnik, które prawdziwie karaibsko wyśpiewały przebój „Słodki presidente”.

Po latach sam były minister także podchodzi do przejęzyczenia z dystansem i humorem. My jednak jesteśmy dumni, że ponad 5 wieków po epoce wielkich odkryć geograficznych Polska potrafi zaskoczyć czymś cały świat.