Netflix nakręcił nowego „Znachora”! W roli głównej Leszek Lichota [ZDJĘCIA]

2023-02-02 11:40

To nie są żarty – Netflix postanowił sięgnąć po klasykę i zekranizował kultową powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Premiera nowego „Znachora” już wkrótce, a tymczasem otrzymaliśmy pierwsze zdjęcia promocyjne. Jak w ikonicznej roli prezentuje się Leszek Lichota?

„Znachor” to żelazna klasyka zarówno polskiej literatury, jak i kina. Dla wielu film Jerzego Hoffmana z 1981 roku jest prawdziwą świętością, zatem trzymamy kciuki, by nowa interpretacja, tym razem zrealizowana przez Michała Gazdę, spełniła oczekiwania (a te z pewnością będą wysokie).

„Znachor” doczekał się nowej wersji. W roli głównej Leszek Lichota

Dla niezaznajomionych z fabułą – poznajemy tu historię szanowanego chirurga, profesora Rafała Wilczura, który traci rodzinę i pamięć. Wiele lat później, zapomniany i biedny, spotyka swoją córkę, co uruchamia niespodziewany łańcuch wydarzeń.

Powieść Dołęgi Mostowicza i jej ekranizacja sprzed 40 lat jest – bez żadnej przesady – legendą polskiej pop-kultury. I teraz my – dzięki Netflix  – mieliśmy okazję zmierzyć się z tą legendą. Co było niewątpliwie wielkim reżyserskim przywilejem, ale też – nie ukrywajmy – twórczą obawą. Igraliśmy przecież z narodowym wzorcem melodramatu. Dzięki wspaniałej ekipie poczucie odpowiedzialności nie krępowało, a kreacja wszystkich tych namiętności i dramatów przedwojennego świata okazała się prawdziwą artystyczną frajdą – przyznał reżyser nowego „Znachora”, Michał Gazda.

„Znachor” to kolejny odważny projekt Netfliksa, który wyprodukował już ponad 30 polskich filmów i seriali. W roli profesora Rafała Wilczura zobaczymy Leszka Lichotę, z kolei w postać Marysi wcieli się Maria Kowalska. Hrabiego Czyńskiego zagra Ignacy Liss, a Zośkę Anna Szymańczyk. Ponadto w filmie wystąpią również m.in. Mirosław Haniszewski, Mikołaj Grabowski, Izabela Kuna, Paweł Tomaszewski, Małgorzata Mikołajczak i Łukasz Szczepanowski.

Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury. Filmy kostiumowe są zawsze wyzwaniem, ale myślę, że reżyser i cała ekipa wspaniale odzwierciedlili estetykę lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Świata, w którym liczył się honor, etos pracy, empatia i romantyczna miłość – Leszek Lichota o swojej roli.

Jeśli ciekawi was, jak członkowie obsady prezentują się w swoich rolach, zerknijcie do naszej galerii w górnej części artykułu.

„Znachor” – kiedy premiera na Netfliksie?

Za reżyserię odpowiada Michał Gazda – człowiek, który ma na koncie pracę nad „Watahą” i „Odwróconymi”. Scenariusz opracowali zaś Marcin Baczyński i Mariusz Kuczewski. Dokładna data premiery nowego „Znachora” nie jest obecnie znana. Wiemy jedynie, że film zadebiutuje na Netfliksie w drugiej połowie 2023 roku.

Jak dobrze znasz kultowe polskie filmy? QUIZ dla prawdziwych koneserów polskiego kina

Pytanie 1 z 9
"Kiler": jaki pseudonim miał bohater, w którego wciela się Janusz Rewiński?
Najdziwniejsze rekordy filmowe, w które trudno uwierzyć | To Się Kręci #3
Źródło: Netflix nakręcił nowego „Znachora”! W roli głównej Leszek Lichota [ZDJĘCIA]