Jak dobrze znasz cytaty z czasu PRL? Quiz szczególnie dla tych, które pamiętają tamte czasy

i

Autor: Pixabay QUIZ z cytatów z okresu PRL-u

quizy

Najsłynniejsze hasła z czasu PRL-u - dasz radę je dokończyć? Spróbuj sił w quizie

2024-05-13 15:10

Okres PRL-u to jeden z najbardziej kontrastowych i skrajnych momentów w polskiej historii. Jedni wciąż wspominają go z nostalgią, inni są zdania, że to świetnie, że się skończył i trzeba robić wszystko, by te czasy nigdy nie powróciły. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że na co dzień korzysta z powiedzonek, które powstały właśnie w tym czasie. Jak dobrze znasz kultowe cytaty z PRL-u? Sprawdź się w quizie!

Okres po II Wojnie Światowej okazał się być kluczowy dla polskiej historii. Nasz kraj znalazł się pod polityczną dominacją ZSRR i stan ten trwał do 1989 roku, a władzę sprawowała komunistyczna Polska Partia Robotnicza, a kolejno Polska Zjednoczona Partia Robotnicza. Nie były to łatwe czasy - ograniczenia, cenzura, zahamowanie polskiego rozwoju, ograniczanie praw obywatelskich, skorumpowany wymiar sprawiedliwości. Z drugiej strony zaś ułatwiony awans społeczny, poprawa stanu zdrowia ludności i zrównanie poziomu życia. Dziś PRL to już relikt przeszłości, jego pewne elementy wciąż są jednak żywe w polskiej kulturze - literatura, czy filmy, powstałe w tamtym okresie, niezwykle istotne wydarzenia historyczne, ale też... elementy mowy, cytaty, powiedzonka, które powstały w tamtym okresie.

Słynne cytaty i hasła z okresu PRL-u

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele sformułowań z okresu PRL-u funkcjonuje także w mowie codziennej. Dotyczy to zarówno ogólnych powiedzonek, jak i cytatów z filmów, czy ikonicznych słów, które padały w opinii publicznej. Jak dobrze je pamiętasz?

Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze pamiętasz kultowe cytaty z PRL-u? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Dokończ cytat: "Dzień dobry, zastałem..."
Największy absurd PRL. Każdy się z tego śmiał. Historia z Koprem
Listen on Spreaker.