Stare książki

i

Autor: Pixaby

quizy

Mało znane polskie przysłowia - czy jesteś w stanie je dokończyć? Rozwiąż quiz

2024-07-04 13:20

Wiadomo, najlepiej mówić wprost, otwarcie, nie szukając dla swoich słów alternatyw. Bywa jednak, że niekiedy pewne zdarzenia, sytuacje łatwiej jest skomentować aforyzmem, mądrym, polskim przysłowiem. Takowych jest naprawdę bardzo dużo, część z nich jest mało znana - spróbuj się w quizie z takich właśnie przypadków!

Można dziś spotkać się ze stwierdzeniami, że język polski jest niszczony przez wplatane do niego tzw. makaronizmy, czyli słowa, wyrażenia, zwroty, powiedzonka, pochodzące z innego języka i najczęściej w nim właśnie wymawiane. Największą popularnością pod tym względem cieszy się język angielski, te słówka, idiomy czy metafory. Można zauważyć, że niekiedy takowe stosowane są w miejscu, gdzie dawniej pojawiały się polskie przysłowie, przypowieści, nośniki powszechnej, często ludowej mądrości. Te oczywiście nie znikają z polskiej mowy, naszego codziennego języka całkowicie, tych przypowieści z dawnych czasów jest w przestrzeni publicznej z biegiem czasu jednak coraz mniej. Istnieją w języku polskim takie przysłowia, które dziś już mało kto zna czy pamięta. Warto jednak do nich powracać, gdyż, choć zapomniane, wciąż przekazują niezaprzeczalne życiowe prawdy.

Mellina - Maciej Makselon ostro do dziennikarzy: poprawianie kogoś to skrajne buractwo!

Quiz z zapomnianych polskich przysłów

Quiz o tych najsłynniejszych polskich przysłowiach już był - teraz czas na test wiedzy z tych mniej znanych ludowych mądrości - czy jesteś w stanie je dokończyć? Sprawdź się!

Mało znane polskie przysłowia - czy jesteś w stanie je dokończyć? Rozwiąż quiz

Pytanie 1 z 10
Dokończ przysłowie: "Do ludzi po rozum, do matki po..."