Zbigniew Cybulski

i

Autor: ZBIGNIEW CYBULSKI W FILMIE "JUTRO MEKSYK". ADM/CAF/SE FOTO

Jak dobrze pamiętasz polskie kino lat 60.? Quiz dla fanów Polskiej szkoły filmowej

2023-05-09 8:20

Lata ‘60 to bardzo ważny okres nie tylko w polskiej historii, ale też kulturze. Filmowcy powoli zmieniają swoje podejście do kina, kojarzone do tej pory głównie z Polską Szkołą Filmową, czyli formacją artystyczną, w której duchu swoje największe dzieła stworzył Andrzej Wajda. To właśnie w latach ‘60 powstają jedne z najbardziej kultowych polskich filmów, do dziś cieszące się uznaniem i popularnością. Jak dobrze je znasz? Sprawdź się w naszym quizie!

Lata 60-te to ważny i dość interesujący okres w polskiej historii. To wtedy właśnie mają miejsce Wydarzenia Zielonogórskie, wprowadzona zostaje 8-letnia szkoła podstawowa, a jednym z najważniejszych wydarzeń dekady została amnestia dla więźniów z okazji XX-lecia PRL. Rok 1968 to moment jednego z największych kryzysów społecznych okresu PRL, czyli wydarzenia marcowe, mające postać protestów, głównie osób młodych, studentów, a przyczynkiem do których stało się zdjęcie z afisza Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka. Lata ‘60 kojarzą się obecnie także z dość charakterystycznym stylem architektonicznym i dekoratorskim - to wtedy powstają pierwsze osiedla “z wielkiej płyty”, w mieszkaniach królują meblościanki i kultowe już fotele Chierowskiego. Dekada ta to także okres rozwoju w Polsce popkultury - do naszego kraju przenika subkultura hippisowska i charakterystyczne dla niej styl, muzyka i poglądy społeczne. Szczyty kariery przeżywają takie zespoły i artyści jak Czerwone Gitary, Skaldowie, Czesław Niemen, Trubadurzy, Breakout i Karin Stanek.

ZOBACZ TAKŻE: Kiedyś kultowe, a dziś żenujące? 5 filmów z końca XX wieku, które się naprawdę ŹLE zestarzały

Polskie kino lat 60. - jak dobrze je znasz? Quiz

Lata 60-te to wyjątkowy okres dla polskiego kina - do przeszłości odchodzą założenia Polskiej Szkoły Filmowej, rodzi się zupełnie nowy rodzaj kina autorskiego. To właśnie wtedy swój przełomowy film tworzy Roman Polański, a szczyt kariery przeżywa twórca komedii wojennej - Tadeusz Chmielewski. Lata ‘60 to także okres, gdy w niemal każdym filmie zobaczyć można było Zbigniewa Cybulskiego, Leona Niemczyka czy Kalinę Jędrusik. To właśnie w tej dekadzie powstały uznane obecnie za jedne z najbardziej kultowych polskich filmów, jak Sami Swoi, Pasażerka, Niewinni Czarodzieje czy Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Co wiesz na ich temat? Sprawdź się w naszym quizie!

ZOBACZ TAKŻE: Jak dobrze znasz polskie kino lat 70.? QUIZ

Jak dobrze znasz polskie kino lat '60?

Pytanie 1 z 10
Czym zajmował się Jan Piszczyk - główny bohater filmu “Zezowate szczęście” (1960) w drużynie harcerskiej?
Scena ostrego seksu wstrząsnęła epoką PRL. Historia z Koprem