Taylor Sheridan / Forrest Gump

i

Autor: Laura Antonelli/REX/Shutterstock/EAST NEWS; Paramount/Courtesy Everett Collection

JAZDA PO BANDZIE

"Forrest Gump" pod ostrzałem. Twórca "Yellowstone" nie gryzie się w język i krytykuje film

2024-02-13 14:28

Forrest Gump skończy w tym roku 30 lat! Od premiery minęło sporo czasu, a to wciąż tytuł, do którego wraca miliony widzów. Oscarowa produkcja ma oczywiście spore grono fanów, ale nie brakuje też krytyków. I do tej drugiej opcji zalicza się na pewno Taylor Sheridan. Twórca "Yellowstone" nie przebierał tutaj w słowach.

"Forrest Gump" to kultowy i legendarny film z Tomem Hanksem w głównej roli. Produkcja debiutowała w 1994 roku i w wielu przypadkach jest jedną z najlepiej odbieranych pozycji w historii kinematografii. "Forrest Gump" zgarnął szereg wyróżnień, w tym naprawdę sporo nominacji do Oscara. Jeżeli chodzi o złotego rycerzyka, to film zdobył ich aż sześć - za najlepszy film, efekty specjalne, montaż, scenariusz oraz dla najlepszego reżysera i aktora pierwszoplanowego. Bez wątpienia jest to film godny uwagi, chociaż znajdą się osoby, którym nie przypadł do gustu. I przykładów daleko szukać nie trzeba, bo wystarczy obejrzeć niedawny wywiad Joe Rogana z Taylorem Sheridanem.

Zagraniczne role Marcina Dorocińskiego, o których nie wiedziałeś | To Się Kręci #28

Twórca "Yellowstone" w mocnych słowach o Forreście Gumpie

Taylor Sheridan pracował przy wielu popularnych i dobrze przyjętych produkcjach - od "Sicario", przez "Burmistrza Kingstown" i "Special Ops", po "Tulsa King" i oczywiście "Yellowstone". Twórca gościł ostatnio w programie "The Joe Rogan Experience", gdzie postanowił poruszyć wiele ciekawych tematów, ale jeden z nich szczególnie rozniósł się po sieci. Chodzi o jego krytykę w stronę Forresta Gumpa, którego nazywa "pieprzonym idiotą" i nie tylko. Swoimi słowami potwierdził, że nie przepada za tytułami, które dają proste odpowiedzi. Tak, jak to według niego było w filmie z Tomem Hanksem.

Dla mnie, jako twórcy, najważniejsze jest serwowanie rozrywki, edukowanie i uświadamianie. Nie dawanie odpowiedzi, tylko zadawanie pytań do przemyślenia - to moja praca. Nienawidzę płacić za to, by ktoś wygłaszał mi swoje idee. To powód, dla którego nie znosiłem Forresta Gumpa. [...] Ten zdziecinniały pieprzony idiota jest jedynym typem, który może rozgryźć świat? Wyrusza w pieprzony bieg przez Amerykę, a wszyscy idą za nim. I to ma uzdrowić kraj? Myślałem sobie: co to za gówno?" - powiedział Taylor Sheridan, twórca "Yellowstone"

Prowadzący wywiad próbował stanąć w obronie sukcesu filmu z Tomem Hanksem, twierdząc, że wizerunek głównego bohatera był czymś nowatorskim i przełomowym dla widzów w tamtym czasie. To, jak pokazuje się go w formie "prostego" autorytetu społecznego. W odpowiedzi od Taylora Sheridana usłyszał, że właśnie to jest jeden z powodów, dla których dzisiaj "Forrest Gump" nie mógłby powstać.

Ironia polega na tym, że dziś nie nakręcisz takiego filmu, ponieważ ktoś będzie zbyt urażony przedstawieniem postaci Forresta." - dodał Sheridan

Źródło: "Forrest Gump" pod ostrzałem. Twórca "Yellowstone" nie gryzie się w język i krytykuje film