Zespół Avatar ostro w sprawie Iranu. Głos w sprawie praw kobiet

i

Autor: YouTube

Zespół Avatar ostro o sytuacji w Iranie. Głos w sprawie praw kobiet

2023-01-30 12:03

„Jak to się dzieje, że po stu latach dalej nie potraficie potępić faszyzmu?” - pytają muzycy w numerze „Violence no matter what”. To najnowszy singiel szwedzkiej grupy Avatar, w którym gościnnie zaśpiewała z nimi Lzzy Hale, wokalistka Halestorm. Piosenka nawiązuje do protestów w Iranie.

Muzycy postanowili zabrać głos w sprawie trwającej od września 2022 fali protestów przeciwko władzom Iranu. Wielotysięczne demonstracje rozpoczęły się po tragedii 16 września, gdy doszło do zatrzymania 22-letniej Mahsy Amini. Została ona pobita przez policję obyczajową za niewystarczające zasłanianie włosów. Najprawdopodobniej właśnie w wyniku odniesionych ran zmarła zaraz po tej interwencji.

Muzyka rockowa lat 2000. - Polska. Tych płyt słuchamy do dziś

W proteście przeciwko brutalności i rosnącemu uciskowi ze strony fundamentalistów na ulice Iranu wyszły tysiące ludzi. Przeciwko nim wysłano policję i wojsko, do tej pory zginęło ponad 460 osób, a rannych zostało około 1160. Ma początku grudnia 2022 rozwiązano policję moralności, to jednak nie zakończyło protestów. Władze, oprócz rozpędzania tłumów śrutem i gazem łzawiącym, aresztują osoby uznawane przez nie za organizatorów akcji protestacyjnych i skazują je na śmierć. Wyroki są wykonywane.

Społeczność międzynarodowa do tej pory wyraża głębokie zaniepokojenie, oburzenie lub solidarność z protestującymi, na wiele sposobów, jednak przede wszystkim wizerunkowych. USA zapowiedziało kolejne sankcje dla Iranu, wstrzymano rokowania dotyczące irańskiego programu jądrowego. W wielu miastach Europy miały miejsce demonstracje poparcia dla protestujących. Piosenka zespołu Avatar jest kolejną próbą zwrócenia uwagi świata na rozgrywający się w tym kraju dramat.

Co ciekawe, zwyczaj noszenia chusty zasłaniającej włosy w Iranie nie zawsze był usprawiedliwieniem opresji wobec kobiet. Przeciwnie, kiedy w 1935 roku władający krajem Reza Szach Pahlawi zakazał kobietom zasłaniania włosów, jako przejawu kulturowego uwstecznienia, hidżab stał się wyrazem buntu. Gwałtowna zmiana obyczajów, którą chciał zaprowadzić Pahlawi, była elementem zbliżenia kraju z Zachodem. Władca chciał odciąć się od islamskich tradycji i postawić na nowoczesność. Jednak dla większości społeczeństwa irańskiego była to wprowadzana pod przymusem próba zmiany obyczajów. Zakaz chusty dla kobiet stał się dla tradycyjnych Iranek symbolem opresji, zdarzało się, że służby siłą zrywały je z głów kobiet.

Podczas rewolucji islamskiej w 1979 roku, która zmieniła system polityczny kraju i dała władzę ajatollahom, roku chusta była symbolem oporu. Niestety każda rewolucja prędzej czy później pożera własne dzieci. W 1983 prowadzono obowiązek zakrywania włosów u kobiet powyżej dziewiątego roku życia, a jako karę za jego brak wyznaczono chłostę. W 2006 roku powstała policja obyczajowa, która mogła wedle własnego uznania decydować czy włosy zatrzymanej kobiety są odpowiednio zasłonięte. Według danych organizacji zajmujących się prawami kobiet w 2022 roku co najmniej 80 Iranek przebywa w więzieniach z wyrokami 10 lat i więcej za nieodpowiednie zasłanianie włosów. Podczas obecnych protestów, prawie 50 lat po rewolucji obyczajowej, chusty znów są symbolem, jednak teraz są palone w ramach sprzeciwu wobec fundamentalizmu władz.