Woodstock '99 - powstał dokument o jednym z najtragiczniejszych festiwali. Kiedy premiera na Netflixie? [ZWIASTUN]

i

Autor: Screen z YouTube/Woodstock 99 Kiedy premiera "Totalny chaos: Woodstock '99"?

Woodstock '99 - powstał dokument o jednym z najtragiczniejszych festiwali. Kiedy premiera na Netflixie? [ZWIASTUN]

2022-07-22 13:36

Zorganizowany z okazji 30-lecia wydarzenia, które zmieniło historię muzyki - Woodstock ‘99 - równie mocno zapisał się na kartach, niestety w negatywnym sensie. Pełne aktów przemocy, chaosu, kradzieży, wandalizmów i pożarów wydarzenie do dziś wskazywane jest jako antyprzykład tego, jak należy organizować festiwale. O Woodstocku ‘99 powstało już kilka dokumentów i właśnie nadchodzi kolejny. W sieci właśnie ukazał się zwiastun produkcji “Totalny chaos: Woodstock ‘99” - kiedy obraz trafi na Netflixa?

W lipcu 1999 roku, dokładnie trzydzieści lat po legendarnym Festiwalu Woodstock, zorganizowano wydarzenie, mające upamiętnić swój pierwowzór. Choć chęci były jak najlepsze i wzniosłe, a na scenie pojawiły się największe gwiazdy tamtych czasów - Rage Against the Machine, Sheryl Crow, Korn, Metallica, Alanis Morissette, Red Hot Chili Peppers, Megadeth, Limp Bizkit czy Muse - to jednak całość skończyła się jedną wielką katastrofą. 

Co tam w środku gra - Metallica

Woodstock ‘99 - totalna katastrofa

W czasie trwania festiwalu miały miejsce ogromne upały, sięgające nawet 40 stopni Celsjusza, a teren nie był na to przygotowany - brakło drzew, które miały zapewnić cień, sceny były od siebie oddalone o prawie 4 km, przez co festiwalowicze musieli często przechodzić nagrzaną drogą asfaltową. Ceny w sklepikach były horrendalnie duże, organizatorzy nie zadbali też o odpowiednią liczbę miejsce na polu namiotowym i toalet.

Święto przemocy

Największym problemem, który dziś kojarzy się z Woodstock ‘99 jest jednak przemoc. Wszystko zaczęło się od koncertu Limp Bizkit, a lider zespołu - Fred Durst zdawał się jeszcze bardziej podjudzać publikę - podczas występu doszło do kilku przypadków napaści seksualnych. Eskalacja przemocy nastąpiła w nocy z soboty na niedzielę, podczas koncertów Red Hot Chili Peppers i Megadeth, kiedy w następstwie działań festiwalowiczów doszło do pożaru, który objął obie sceny. W wyniku hipertermii zmarł jeden z uczestników wydarzenia - David DeRosia. Z czasem wielu dziennikarzy muzycznych określiło Woodstock ‘99 jako “dzień, w którym umarła muzyka” i “moment, w którym przeminęły lata ‘90”.

Netflix stworzył nowy dokument o feralnym festiwalu - kiedy premiera?

Na temat tego wydarzenia powstało już bardzo dużo książek, artykułów i oczywiście filmów dokumentalnych - teraz do tego grona dołączy kolejny. Do sieci właśnie trafił zwiastun obrazu Totalny chaos: Woodstock ‘99, za dystrybucję którego odpowiada Netflix. Produkcja ponownie skupi się na ustaleniu, w wyniku czego doszło do tak tragicznych wydarzeń. W dokumencie wypowiadają się także gwiazdy, które wystąpiły na Festiwalu, m.in. Jonathan Davis z Korn i Gavin Rossdale z Bush. Film trafi na platformę już 3 sierpnia. Poniżej znajdziesz zwiastun.

Śladami największego festiwalu w naszym kraju, czyli Przystanku Woodstock i Pol’and’rock Festivalu.

Sprawdzamy co słychać w Czymanowie, Szczecinie, Żarach, Kostrzynie nad Odrą i Czaplinku, w których odbywały się dotychczasowe edycje tej rockowej imprezy. Posłuchaj podcastu.

Listen to "Śladami polskiego Przystanku Woodstock" on Spreaker.