The Prodigy

i

Autor: Wikimedia Commons

Te kawałki pokazują geniusz Prodigy. Niepublikowane wcześniej nagrania trafiły do sieci

2023-02-07 15:14

Jeżeli brakuje Wam energetycznej muzyki, która pobudza lepiej niż kawa, to właśnie dostaliśmy jej potężną dawkę. Na YouTube zadebiutował kanał All Souvenirs, który ma prezentować rzadkie i archiwalne nagrania. Zaczęli od wczesnym demówek brytyjskich mistrzów rave.

Są takie grupy, które potrafią połączyć grupy fanów na co dzień za sobą nie przepadające. Kiedyś trudno było sobie wyobrazić by jednocześnie identyfikować się ze sceną rave i na przykład punkową. Dziś nie ma w tym niczego dziwnego, jednak kiedyś ci od gitar nienawidzili tych od syntezatorów i scratchu. Zdarzały się jednak kapele, które potrafiły połączyć wszystkich. Taką właśnie był The Prodigy. Przy nich bawili się wszyscy.

Björk zagra w Polsce w 2023 roku! Koncerty rock i alternatywa

Od ich płytowego debiutu niedawno minęło 30 lat, a kawałki z „Experience” wciąż brzmią świeżo. Ten rok natomiast to świętowanie przez grupę 25-lecia ich najsłynniejszego albumu: „The Fat of the Land”. Tymczasem kanał All Souvenirs udostępnił demówki grupy z różnych lat, w tym choćby perełki z 1996. Jedną z nich jest wczesna wersja „Smack my bitch up” (pamiętacie ten klip i jaką burzę wtedy wywołał?) z udziałem wokalistki. Sheila Chandra dołożyła partię, która zupełnie zmienia kształt piosenki otwierającej niegdyś „The Fat of the Land”.

Innym odkrytym przez ten profil skarbem jest kawałek, który został nagrany w 1996 roku, jednak nie trafił nigdy na płytę. Teraz wreszcie można nim nacieszyć uszy, a nazywa się „Brainstorm (Rock’n’Roll)”. Usłyszycie w nim ostrą gitarę nagraną przez Gizza Butta z The Destructors, który jeździł z The Prodigy w trasy jako gitarzysta sesyjny.

Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwy rarytas, który pokazuje jak ogromną muzyczną wyobraźnię ma stojący za produkcjami Liam Howlett. Choć na koncertach najczęściej jest schowany za baterią syntezatorów i innych urządzeń, to właśnie on jest prawdziwym mózgiem, a raczej procesorem tego projektu. Posłuchajcie koniecznie w jaki sposób zremiksował temat z filmu „Szczęki” i wydobył z niego zupełnie nowy klimat.