The Prodigy

i

Autor: Wikimedia Commons

keith flin

Kawałki, które pokazują geniusz The Prodigy. Niepublikowane wcześniej nagrania są dostępne w sieci

2024-03-01 10:36

Jeżeli brakuje Wam energetycznej muzyki, która pobudza lepiej niż kawa, to właśnie dostaliśmy jej potężną dawkę. Jakiś czas temu na YouTube zadebiutował kanał All Souvenirs, który ma prezentować rzadkie i archiwalne nagrania. Na pierwszy ogień poszły wczesne demówki brytyjskich mistrzów rave.

Są takie grupy, które potrafią połączyć grupy fanów na co dzień za sobą nie przepadające. Kiedyś trudno było sobie wyobrazić by jednocześnie identyfikować się ze sceną rave i na przykład punkową. Dziś nie ma w tym niczego dziwnego, jednak kiedyś ci od gitar nienawidzili tych od syntezatorów i scratchu. Zdarzały się jednak kapele, które potrafiły połączyć wszystkich. Taką właśnie był The Prodigy. Przy nich bawili się wszyscy.

Najlepsze punkowe albumy wszech czasów. Te krążki to legendy gatunku

Od ich płytowego debiutu niedawno minęło 30 lat, a kawałki z „Experience” wciąż brzmią świeżo. W ubiegłym roku natomiast grupa świętowała 25-lecie ich najsłynniejszego albumu: „The Fat of the Land”. Tymczasem jakiś czas temu kanał All Souvenirs udostępnił demówki grupy z różnych lat, w tym choćby perełki z 1996. Jedną z nich jest wczesna wersja „Smack my bitch up” (pamiętacie ten klip i jaką burzę wtedy wywołał?) z udziałem wokalistki. Sheila Chandra dołożyła partię, która zupełnie zmienia kształt piosenki otwierającej niegdyś „The Fat of the Land”.

Innym odkrytym przez ten profil skarbem jest kawałek, który został nagrany w 1996 roku, jednak nie trafił nigdy na płytę. Teraz wreszcie można nim nacieszyć uszy, a nazywa się „Brainstorm (Rock’n’Roll)”. Usłyszycie w nim ostrą gitarę nagraną przez Gizza Butta z The Destructors, który jeździł z The Prodigy w trasy jako gitarzysta sesyjny.

Na sam koniec zostawiliśmy prawdziwy rarytas, który pokazuje jak ogromną muzyczną wyobraźnię ma stojący za produkcjami Liam Howlett. Choć na koncertach najczęściej jest schowany za baterią syntezatorów i innych urządzeń, to właśnie on jest prawdziwym mózgiem, a raczej procesorem tego projektu. Posłuchajcie koniecznie w jaki sposób zremiksował temat z filmu „Szczęki” i wydobył z niego zupełnie nowy klimat.

Sprawdź nasz wybór najważniejszych punkowych krążków wszech czasów!