Ta gitara jest zasilana energią słoneczną! Powstała w Polsce

i

Autor: MZ Luthier / Facebook

Ta gitara jest zasilana energią słoneczną! Powstała w Polsce

2022-08-19 15:51

Jest zielona nie tylko z nazwy, to prawdziwy eko-instrument.

Trzeba przyznać, że zwraca na siebie uwagę, nawet wśród najróżniejszych kształtów „elektryków”, do których przez ostatnie dekady przyzwyczaiła nas rockowa scena. Pamiętacie instrumenty Prince’a, drapieżne kształty sześciostrunowców Kerry’ego Kinga ze Slayera czy trzygryfowego potwora Hydra, na którym gra Steve Vai? Gitara słoneczna może nie wygląda tak dziwacznie, ale „pod maską” ma kilka bardzo ciekawych innowacji. Od razu musimy niestety podciąć skrzydła: to pojedynczy egzemplarz, wykonany na zamówienie, więc raczej nie szukajcie jej na aukcjach i w sklepach.

Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tym nietypowym projekcie. Powstał on w pracowni lutniczej Marka Zienkowskiego, jednak pomysł na solarną gitarę miał znacznie więcej rodziców. Projekt i specyfikacja techniczna powstała dzięki współpracy zespołu JustLanded, autorów akcji proekologicznej PolskaZielona.pl oraz profesora Józefa Tutaja z Politechniki. Pierwszy prototyp powstał dwa lata temu i wykonał go Jarosław Bąk. Obecnie ukończona zielona gitara jest jego następczynią. Instrument ma promować ekologię i zbliżenie myśli technologicznej ze sztuką.

Po co tworzyć gitarę solarną? Na to pytanie udzielił nam odpowiedzi sam Marek Zienkowski. Przekonuje, że to instrument dla tych, którzy muzykują na świeżym powietrzu i chcą się uwolnić od kabli, wtyczek i zewnętrznych baterii. Gitara „pod maską” ma wbudowany głośnik, zestaw efektów, i baterię. Efekty zresztą to także polski produkt, odpowiada za nie firma Taurus. Kto wie, może rozgłos, który zyskała zielona gitara, pozwoli na to by mogła się pojawić w powszechnej sprzedaży.

Instrumenty budowane przez rzemieślników na specjalne zlecenie zupełnie inne narzędzia tworzenia muzyki niż ich produkowane masowo odpowiedniki. Niestety, żeby móc się nimi cieszyć trzeba mieć odpowiednio wysokie fundusze. Sprzęt muzyczny na całym świecie w ciągu ostatnich dwóch dekad stał się o wiele bardziej dostępny i tańszy. Lutnicy zatem nie mają obecnie lekko. Z drugiej strony, podobnie jak z ubraniami, nie da się przecenić czegoś, co zostało dla nas dosłownie uszyte na miarę.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem