Joscho Stephan

i

Autor: Materiały prasowe

Gitarowy Rekord Świata 2024

Światowej sławy wirtuozi gitary na Gitarowym Rekordzie we Wrocławiu!

2024-03-26 14:25

Mistrz stylu gypsy jazz i jeden z najlepszych gitarzystów rockowych dołączają do grona gwiazd, które pomogą pobić Gitarowy Rekord Świata 2024. Joscho Stephan i Neil Zaza zaprezentują swoją wirtuozerię 1 maja na wrocławskim Rynku. To prawdziwa uczta dla fanów instrumentów strunowych.

W tym roku organizatorzy Rekordu zaprosili do Wrocławia prawdziwe legendy. 1 maja wystąpią gitarzyści Neil Zaza i Joscho Stephan, którzy już zapisali się w historii współczesnej muzyki. "Gitarowy Rekord Świata to, oprócz niezwykłego przeżycia, jakie daje wspólne granie, także możliwość spotkania największych mistrzów gitary i podziwiania ich wyjątkowej techniki gry" – mówi Leszek Cichoński, dyrygent Największej Gitarowej Orkiestry Świata.

SHORT - Człowiek z Metalu - 7 marca - Sick Saints | ESKA ROCK

Neil Zaza

Neil Zaza to amerykański gitarzysta znany z instrumentalnych kompozycji rockowych, a także interpretacji klasycznych dzieł Bacha i Mozarta. Neil Zaza nie tylko pomógł zdefiniować gatunek „melodyjnej gitary instrumentalnej”, ale stał się też międzynarodowym ambasadorem samego instrumentu. Jego kompozycje, w których znaczącą rolę odgrywa melodia, zmieniły sposób podejścia wielu gitarzystów do tego instrumentu, a także wpłynęły na gusta i oczekiwania publiczności względem swoich gitarowych bohaterów na całym świecie. Dzięki błyskotliwej technice gry, wszechstronności i zapierającej dech w piersiach interpretacji muzycznej Neil Zaza wypracował sobie znaczące i niepodważalne miejsce na międzynarodowej arenie gitarowej. Świadczą o tym niezliczone publikacje i pojawienie się Neila na okładkach takich magazynów, jak Music Music, Guitar Fan, Guitar Shop, Modern Player i Poland's Guitar & Bass, a także Home Recording, Musician, EQ i Electronic Musician. Wygrywał także w licznych plebiscytach czytelników na najlepszego gitarzystę. Na liście gości, z którymi występował Neil Zaza znajdują się m.in. z Joe Satriani, Steve Vai, Dweezil Zappa, Steve & Mike Porcaro (Toto), Yngwie Malmsteen, Vinnie Moore i Andy Summers.

Neil wystąpi 1 maja wraz z zespołem Leszka Cichońskiego na Głównej Scenie, a następnie da pełny koncert na 3-Majówce.

Joscho Stephan

Joscho Stephan z kolei to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec, który wyspecjalizował się w gatunku gypsy jazz, zapoczątkowanym przez legendarnego Django Reinhardta. Joscho szybko stał się niezrównanym mistrzem tego stylu gry, znanego również pod nazwą gypsy swinging guitar. Dziennikarze muzyczni prześcigają się w zachwytach nad jego nieprawdopodobną biegłością techniczną. Szybkie, akrobatyczne pasaże, niezwykle interesujące improwizacje na praktycznie każdy temat muzyczny to już wizytówka Joscho, który regularnie koncertuje w Europie, USA i Australii z topowymi gitarzystami – Martinem Taylorem czy Tommy Emmanuelem, jak też ze swoim zespołem. „Joscho Stephan gra jak opętany. Niewiarygodne. Istne szaleństwo!” – takich określeń używali dotychczas cenieni muzycy jazzowi, jak Paquito de Rivera, James Carter, Charlie Mariano czy Grady Tate, po wysłuchaniu mistrza. Joscho to z pewnością jeden z największych współczesnych talentów gitarowych, łączący ogromną muzykalność z nadludzką wręcz precyzją gry.

Joscho wystąpi 1 maja na Scenie Głównej GRŚ prezentując swoją szaloną interpretację „Hey Joe”, a akompaniować mu będą Krzysztof Pełech i Robert Horna na gitarach klasycznych.

„Hey Joe” wybrzmi po raz dwudziesty drugi!

Podczas 22. edycji Gitarowego Rekordu Świata w sercu wrocławskiego Rynku usłyszymy formację Electric Light Orchestra by Phil Bates & Band – jej lider i gitarzysta weźmie udział w próbie ustanowienia nowego rekordu. Z kolei Małgorzata Ostrowska świętować będzie we Wrocławiu 40-lecie pracy artystycznej. Na Scenie Głównej wykona m.in. nieśmiertelną „Meluzynę”. Swój udział w Rekordzie potwierdzili też Zbigniew Hołdys i Wojciech Waglewski, którzy we Wrocławiu zagrają kultowy album „I Ching”.

W tym roku do ustanowienia nowego rekordu potrzeba przynajmniej 7968 gitar i innych podobnych instrumentów strunowych. Aby zagrać 1 maja na wrocławskim Rynku, wystarczy mieć gitarę i znać pięć podstawowych akordów C/G/D/A/E potrzebnych do wykonania utworu „Hey Joe” Jimiego Hendrixa. Do rekordu liczą się wszystkie rodzaje gitar – akustyczne, klasyczne, elektryczne, a także basowe. Dopuszczalne są również mandoliny, banjo i ukulele. Nie trzeba być pełnoletnim. Gitarzystom, którzy podejmą próbę ustanowienia rekordu, przysługiwać będą ulgowe bilety na koncerty w ramach festiwalu 3-Majówka 2024. Program koncertów publikowany będzie na stronie.

Sprawdź, jakie ciekawostki skrywa album "Loev at First Sting" grupy Scorpions!