jak dziś rockuje?

Ramones - 5 ciekawostek o debiutanckiej płycie zespołu | Jak dziś rockuje?

2024-04-22 12:14

Jest w świecie muzyka co najmniej kilka takich zespołów, które zna tak naprawdę każdy, którego brzmienie kojarzą nawet Ci, którzy może na co dzień danej stylistyki nie słuchają, które miały ogromny wpływ na popkulturę w dużo szerszym ujęciu. Taką formacją z pewnością są Ramones, których debiutancki album dziś jest już klasyką muzyki punk.

Historia grupy Ramones sięga 1965 roku, kiedy to John Cummings i Thomas Erdelyi, dziś już bardziej znani jako Johnny Ramone i Tommy Ramone, do 1967 roku grali razem w zespole Tangerine Puppets. Przyjaźń nie zakończyła się wraz z działalnością formacji, a niedługo jej grono wzbogacili Douglas Clovin (Dee Dee Ramone) i Jeffery Hyman (Joey Ramone). W takim kształcie rodzić zaczął się nowy zespół, który w 1974 roku przyjął nazwę Ramones. Zapoczątkował to Douglas, który przyjął pseudonim Dee Dee Ramone, zainspirowany Paulem McCartneyem, który za czasów świetności The Beatles, dla niepoznaki, często wynajmował w hotelach pokoje na nazwisko "Paul Ramone". Z czasem jego śladem podążyli pozostali członkowie kapeli, a ta zaczęła funkcjonować pod nazwą, która dziś natychmiast kojarzy się z kulturą muzyki punk.

Joey stanął za wokalem, Johnny chwycił za gitarę, Tommy zasiadł za perkusją, a Dee Dee zajął się basem. Pierwszy koncert Ramones odbył się 30 marca 1974 roku w Performance Studios, a kapela zaserwowała zebranym na miejscu krótkie, szybkie i dynamiczne kawałki, które z czasem stały się ich znakiem rozpoznawczym. Cztery miesiące później zespół zagrał swój pierwszy pokaz w klubie CBGB, a o tym napisano w magazynie "Punk". Charakterystyczny wizerunek, szczególnie czarne, skórzane kurtki, brzmienie i sposób odliczania sprawiły, że grupą szybko zainteresowali się nie tylko słuchacze, ale też przedstawiciele wytwórni.

Najlepsze punkowe albumy wszech czasów. Te krążki to legendy gatunku

"Ramones" - nagranie i wydanie albumu

Pod koniec 1975 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Sire Records, a podstawą do tego stało się demo, nagrane we wrześniu tego samego roku, na którym znalazły się kawałki Judy Is a Punk i I Wanna Be Your Boyfriend.

Sesje nagraniowe rozpoczęły się w styczniu 1976 roku i zakończyły się w przeciągu zaledwie tygodnia, a ich koszt wyniósł 6400 dolarów. Trzy dni zajęło nagranie instrumentów, cztery - wokali. Grupa zdecydowała się wykorzystać techniki nagraniowe, stosowane przez orkiestry, a więc rozstawienie mikrofonów w całym pomieszczeniu, inspirowano się także tym, jak swoje najsłynniejsze albumy nagrywali Beatlesi. Producentami wydawnictwa zostali Tommy Ramone i Craig Leon, dla którego była to jedna z pierwszych tego typu prac. Już w lutym jako pierwszy singiel z albumu wydany został utwór Blitzkrieg Bop, który zwrócił uwagę stacji radiowych. Debiutancki album Ramones, zatytułowany po prostu eponimem, ukazał się 23 kwietnia 1976 roku - w ramach jego promocji grupa skupiła się oczywiście na koncertowaniu.

Ciekawostki o debiucie Ramones

Płyta co prawda nie osiągnęła sukcesu komercyjnego, uzyskała jednak bardzo dobre recenzje krytyków, którzy zwrócili uwagę przede wszystkim na innowacyjność brzmienia. Dziś krążek Ramones uznawany jest za jeden z najbardziej wpływowych w historii, który przyczynił się do rozwoju takich podgatunków jak grunge czy rock alternatywny. Jakie ciekawostki skrywa ten klasyk? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej znajdziesz ciekawostki o płycie "Rocket to Russia":