R.E.M.

i

Autor: Materiały prasowe

muzyczne wiadomości

R.E.M. znowu razem po prawie 30 latach! Wszystko w bardzo konkretnym celu

2024-06-13 9:36

Światowe media właśnie obiegła niezwykle ekscytująca wiadomość, która z pewnością zadowoli wielu i wiele fanów i fanek, szczególnie rocka alternatywnego rodem z lat 90. Z bardzo szczególnego powodu, po raz pierwszy od prawie 30 lat, powraca zespół R.E.M.! Choć nie będzie to występ muzyczny, to z pewnością warto zainteresować się sprawą.

Zespół R.E.M. powstał w mieście Athens w stanie Georgia w 1980 roku, a jego skład od samego początku tworzyli perkusista Bill Berry, gitarzysta Peter Buck, basista Mike Mills i wokalista Michael Stipe. Grupa zadebiutowała już rok później singlem Radio Free Europe, który zapewnił jej rozpoznawalność, co podbiła tylko wydana w 1982 roku EP-ka Chronic Town. Grupa przez pierwsze lata działalności eksperymentowała z brzmieniem, szukała swojej ścieżki, by na początku lat 90. stać się jednym z najważniejszych światowych zespołów rocka alternatywnego. Wszystko zmieniło wydanie w 1991 roku albumu Out of Time, z którego pochodzi przebój Losing My Religion.

R.E.M. funkcjonowali do 2011 roku, wydając łącznie piętnaście płyt. Prawie piętnaście lat temu muzycy podjęli decyzję o zejściu ze sceny, skupiając się na działalności w innych projektach. Wielokrotnie grupa zapewniała, że nie ma żadnych szans na to, by doszło do jej zjednoczenia - jednak pewna bardzo szczególna okoliczność sprawiła, że muzycy R.E.M. ponownie zasiądą obok siebie.

Ten przebój zmienił alternatywę lat 90. Historia “Losing My Religion” zespołu R.E.M.

R.E.M. znowu razem!

No właśnie, zasiądą, a nie staną razem na scenie. Członkowie R.E.M. - po raz pierwszy od prawie trzydziestu lat w pełnym składzie jako zespół - spotkali się po to, by udzielić wywiadu dla stacji CBS. Muzycy zdecydowali się na ten krok ze względu na włączenie formacji do Songwriters Hall Of Fame.

Z zapowiedzi rozmowy, która zostanie opublikowana już dziś, tj. 13 czerwca, wywnioskować można, że poruszone zostaną w niej takie tematy, jak proces twórczy zespołu, czy znaczenie ich kompozycji dla świata. Przypominamy, że kilka miesięcy temu muzycy R.E.M. spotkali się w swoim rodzinnym mieście na specjalnym występie, celebrującym jubileusz debiutanckiej płyty Murmur. Był to jednak koncert w hołdzie dla zespołu, a on sam nie zdecydował się na wspólny pokaz.

Oto nasz wybór najważniejszych zagranicznych albumów z lat 90.