Pełnia z Peterem Gabrielem w rytmie Road to Joy

i

Autor: Materiały prasowe Nowy utwór Petera Gabriela

Peter Gabriel z utworem „Four Kinds of Horses”. Artysta niebawem wystąpi w Polsce!

2023-05-05 11:40

Czas na kolejną pełnię Księżyca u boku Petera Gabriela, a tym samym kolejną już zapowiedź nadchodzącego albumu „i/o”. Piosenka tego miesiąca to „Four Kinds of Horses” w wersji „Bright-Side Mix”.

Napisany i wyprodukowany przez Petera Gabriela i Richarda Russella utwór został nagrany w Real World Studios w Wiltshire oraz The Beehive i Copper House w Londynie. Artysta opowiada:

„Four Kinds of Horses” zaczął się od projektu Richarda Russella „Everything Is Recorded”. To mój przyjaciel (oraz założyciel XL Records) – poprosił, żebym wpadł do jego studia. Wymyśliłem kilka akordów, melodii i słów do rytmu, nad którym akurat pracował. Wypróbowaliśmy kilka rzeczy, które zupełnie nie trzymały się kupy, więc przez jakiś czas ich nie ruszaliśmy. Potem znów zacząłem się tym bawić.

Nadchodzące koncerty rockowe - te gwiazdy zagrają w Polsce w najbliższym czasie!

Nowy utwór Petera Gabriela

Pomysł na piosenkę zrodził się z kilku źródeł. Jedną z inspiracji była buddyjska przypowieść o czterech rodzajach koni, która opisuje różne sposoby, w jakie uczeń może podejść do swojej praktyki duchowej. Gabriela zainspirowały także powiązania między religią i ideą pokoju a przemocą i terroryzmem, widoczne chociażby w – nagrodzonym Złotym Globem i nominowanym do Oscara – fantastycznym filmie „Przystanek Raj” palestyńskiego reżysera Hany Abu-Assada.

Oprócz Russella, który wprawił wszystko w ruch, w „Four Kinds of Horses” słychać także Briana Eno na syntezatorach. – Brzmiały dla mnie jak elektryczne robaki – mówi Gabriel. – Gdy tylko je usłyszałem, pomyślałem, że stworzą wspaniałą trójwymiarową tapetę dźwięków i poprosiłem Briana, aby stworzył kolejnych jedenaście. – Nie zabrakło tu także Johna Metcalfe’a (aranżacje smyczkowe) oraz wokalu córki Petera, Melanie.

Podobnie jak poprzednie wydawnictwa, piosenka dostępna będzie w kilku wersjach: miksowali ją Mark „Spike” Stent (wydany w tym tygodniu „Bright-Side Mix”), a także Tchad Blake („Dark-Side Mix”) i Hans-Martin Buff („Atmos In-Side Mix”).

Premierze każdego nowego singla towarzyszy wyjątkowe dzieło sztuki stworzone przez innego artystę. W tym miesiącu przyszła pora na Cornelię Parker. – Kiedy początkowo przyglądaliśmy się projektowi Art from Us, miałem okazję zobaczyć niektóre jej prace z wybuchającymi pokojami. Byłem zafascynowany, więc bardzo się cieszę, że zgodziła się na współpracę. Jej inspiracją była technika Williama Henry’ego Foxa Talbota, a także niektóre z innych szklanych obrazów z jej serii. Zakochałem się w tej konkretnej pracy – nazywa się „Snap”.

Peter Gabriel na trasie

Peter Gabriel nie tylko wydaje nową płytę. Tournée „i/o The Tour” rozpocznie się koncertem w Krakowie, 18 maja w TAURON Arenie. Bilety są już w sprzedaży.